Artykuły

Kłodzko. Obchody Światowego Dnia Teatrów Lalkowych

Z okazji Światowego Dnia Teatrów Lalek (21 marca), Teatr w Kłodzku organizuje dwuczęściowy "Świat na sznurkach i czempurytach", w ramach którego odbędzie się wystawa lalek ze zbiorów Międzynarodowego Instytutu Teatru Figuratywnego Przy Teatrze Drak w Hradec Kralovym i międzynarodowy mini festiwal sztuki lalkarskiej.

Międzynarodowa Unia Lalkarska UNIMA, w 2002 roku ogłosiła dzień 21 marca Światowym Dniem Teatrów Lalek. Ta najstarsza organizacja teatralna na świecie (UNIMA powstała w 1928 roku w Pradze, a obecnie ma siedzibę w Charleville-Mézires) chciała w ten sposób zwrócić uwagę świata artystycznego, oraz całej opinii publicznej na lalkę teatralną oraz jej twórcze możliwości.

Już po raz drugi postanowiliśmy włączyć się w obchody tego święta. Pragniemy zwrócić uwagę kłodzkiej publiczności na bogactwo środków artystycznego wyrazu jakie daje ta piękna i stara dziedzina, niestety wciąż taktowana jako "mniej poważne" oblicze prawdziwego teatru.

Tegoroczny "Świat na sznurkach i czempurytach" składa się z dwóch części - wystawy lalek ze zbiorów Międzynarodowego Instytutu Teatru Figuratywnego Przy Teatrze Drak w Hradec Kralovym oraz międzynarodowego mini festiwalu sztuki lalkarskiej.

W programie:

"Focza kobieta" - LUNA Storytelling (Bratysława, Słowacja)

20.03, godz.18:00, Scena KCKSiR

Tytuł oryg. "Tulenia žena"

Wkonanie Lucia Pohronská.

Spektakl dla dzieci (od 6 lat) i dorosłych

Eskimosi wierzyli, że foki były kiedyś ludźmi. Nad brzegiem morza zrzucały swe focze skóry i przemieniały się w piękne i wrażliwe kobiety. Bez swoich skór nie mogły wrócić do morza. Samotny myśliwy, tęskniący za towarzystwem i miłością, ukradł skórę jednej z foczych kobiet, a ona musiała z nim spędzić siedem lat. Pomimo, ze go kochała i urodziła mu syna czuła silną potrzebę powrotu. Jej ciało więdło i czuła, że umiera z tęsknoty

Teatr LUNA Storytelling powstał z inicjatywy dwóch młodych artystek, aktorki-lalkarki Lucie Pohrokskiej i reżyserki Nady Uherovej, które połączyło zamiłowanie do starych legend. Wspólnie ożywiają starą tradycję opowiadania historii, która leży u podłoża praktycznie każdej kultury.

--

"Z bajki do bajki" - Divadlo Ahoj (Chrudim, Czechy)

21.03, godz. 15:00, kawiarnia Nota Bene

Reżyseria Libor Štumpf

Spektakl dla dzieci od 3 lat, w języku polskim

Prawie każdy naród w Europie ma swojego lakowego bohatera. Anglicy mają Puncha, Francuzi Guignola, Rosjanie Pietruszkę, a Czesi mają Kašparka. W spektaklu "Od bajki do bajki" zobaczymy kilka historyjek z udziałem tego wesołego błazenka, opowiedzianych przy użyciu zabytkowych, blisko stuletnich marionetek i równie starej scenografii!

Libor Štumpf, twórca i pryncypał (jak sam siebie nazywa) teatru "Ahoj", jest nie tylko twórcą, ale przede wszystkim animatorem i propagatorem sztuki lalkarskiej. Organizuje kilkudniowy zlot lalkarzy amatorów z całych Czech, prowadzi warsztaty a także kolekcjonuje zabytkowe domowe teatrzyki lalkowe.

--

"Las" - Nori Sawa Theatre (Japonia/Czechy)

21.03, godz. 18:00, scena KCKSiR

Reżyseria i wykonanie Norijuki Sawa

Spektakl dla dzieci od 8 lat i dorosłych.

Po krwawej bitwie ranny żołnierz ucieka przed swoimi wrogami, aż dociera do ciemnego lasu. Wyczerpany, będący na granicy życia i śmierci mdleje. Nagle pojawia się przed nim biała kobieta i wabi go. Wznosi się z nią w niebo, gdy nagle spostrzega swoje ranne ciało leżące na ziemi. Czuje tak silną więź, że postanawia opuścić piękną kobietę i wraca na ziemie. Kobieta odchodzi, a żołnierz się budzi. Jest uzdrowiony.

Spektakl na motywach starej, japońskiej legendy. Po przedstawieniu pokaz kilku krótkich etiud.

Nori Sawa Theatre, to autorski teatr Norijukiego Sawy. Ten światowej sławy lalkarz urodził się w Sapporo, ale od wielu lat działa w Europie a raczej na całym świecie. Jego teatr ma stałą siedzibę w Pradze. Współpracował także z Teatrem w Kłodzku, projektując scenografię do spektaklu "Tristan, Izolda..."

--

"Dekameron" - Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze

22.03, godz. 18:00, scena KCKSiR

Tekst - Giovanni Boccaccio

Adaptacja - P. Noslek, A. Szymański

Inscenizacja i reżyseria - Petr Noslek

Scenografia - Pavel Hubićka

Muzyka - Pavel Helebrand

Obsada: Lidia Lisowicz, Dorota Fluder, Dorota Bąblińska-Korczycka,

Katarzyna Morawska, Diana Jonkisz

Jacek Maksimowicz, Sławomir Modzelewski, Sylwester Kuper, Radosław Biniek,

Spektakl dla dorosłych oraz młodzieży.

To bez wątpienia jedno z największych arcydzieł literatury światowej wszechczasów. "Dekameron" Boccaccia nazywany jest matką nowożytnej powieści europejskiej. Charakterystyka postaci i zachowań ludzkich mimo upływu kilku stuleci nie straciła nic na swojej aktualności.

Jeleniogórskiej realizacji "Dekameronu" podjął się wybitny czeski reżyser Petr Nosalek. Doskonale połączył różne techniki teatralne. Choć duża część spektaklu odgrywana jest w planie żywym, to w wielu scenach (zwłaszcza komicznych) twórca wykorzystał formy lalkowe i maski.

---

"LALKA - FORMA - FIGURA, różne oblicza współczesnego teatru formy"

Prelekcje i warsztaty:

20.03, godz. 16:00

Michał Tramer - historyk, reżyser i scenograf teatralny. Koordynator artystyczny programu Teatr w Kłodzku przy Kłodzko 2016. Pomysłodawca "Świata na Sznurkach i Czmpurytach".

Podczas prelekcji przybliży szeroko rozumiany teatr formy. Wskaże związki i różnice miedzy klasycznym i współczesnym lalkarstwem. Wyjaśni specjalistyczne zagadnienia dotyczące teatru formy. Prelekcja skierowana jest do młodzieży i dorosłych miłośników teatru.

--

Teatr cieni - warsztaty dla dzieci od 8 lat i dorosłych

21.03, godz. 11:00

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z unikalna techniką teatru cieni. Spróbują stworzyć własne lalki cieniowe a na koniec sami wystawią własne grupowe przedstawienie.

Warsztaty poprowadzi Norijuki Sawa, japoński lalkarz, scenograf i reżyser o międzynarodowej sławie.

Ilość uczestników warsztatów jest ograniczona, więc prosimy o wcześniejsze wysyłanie zgłoszeń na adres e-mail: m.tramer@klodzko2016.pl. Tematyka warsztatów nawiązuje do spektaklu Noriego Sawy pt. "Las", w związku z tym pierwszeństwo w zapisach będą mieli widzowie wspomnianego spektaklu.

--

Wystawa lalek ze zbiorów Labiryntu Teatru Drak w Hradcu Králové

6.03 - 3.04, Galeria pARTer, w KCKSiR, pl. Jagiełły 1

Labirynt Teatru Drak (Labyrint Divadla Drak) to unikalny, nowoczesny obiekt działający przy jednym z najlepszych teatrów lalkowych. Łączy on funkcje muzeum, ośrodka edukacji i miejsca prezentacji artystycznych.

W zbiorach muzeum znajdują się lalki i elementy scenografii, które powstały w pracowniach Teatru Drak i występowały w jego sławnych inscenizacjach.

Przez cały czas trwania wystawy mogą być prowadzone lekcje teatralne dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, po wcześniejszym wysłaniu zgłoszenia na adres: m.tramer@klodzko2016.pl.

--

Na zdjęciu: Divadlo Ahoj

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji