Artykuły

Wrocław. O amerykańskim teatrze Drugiej Reformy w Instytucie Grotowskiego

Wykład w ramach kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań "Zapomniane rewolucje: Druga Reforma Teatru" poświęcony Open Theatre, Performance Group, San Francisco Mime Troupe, El Teatro Campesino oraz Free Southern Theatre, poprowadzi 6 marca prof. Juliusz Tyszka - teatrolog, kulturoznawca, performatyk, związany z Instytutem Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prof. Juliusz Tyszka jest autorem sześciu książek (m.in. "Widowiska nowojorskie", "Między prawdą a doktryną. System Stanisławskiego w Polsce 1944-1956", "Teatr Ósmego Dnia - pierwsze dziesięciolecie" (1964-1973)); redaktorem i współredaktorem wielu tomów, autorem ok. dwustu artykułów, relacji, szkiców, felietonów i recenzji opublikowanych w Polsce, a także w Belgii, Francji, Holandii, Jugosławii, Niemczech, Rumunii, USA i we Włoszech. Wydał książkę "Mistrzowie" oraz napisane wspólnie z Joanną Ostrowską "Szkice o teatrze alternatywnym", przełożył z francuskiego książkę Serge'a Ouaknine'a, "Książę Niezłomny. Studium i rekonstrukcja spektaklu Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium".

Otwarty Uniwersytet Poszukiwań to program regularnych spotkań o charakterze wykładów i warsztatów i seminariów odbywających się w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, adresowanych do wszystkich zainteresowanych poruszaną w ich trakcie tematyką, a w sposób szczególny do studentów uczelni wyższych Wrocławia i innych polskich ośrodków akademickich.

Swą nazwą inicjatywa ta nawiązuje z jednej strony do tradycji otwartych uniwersytetów i wszechnic działających na pograniczu lub poza instytucjonalnym systemem szkolnictwa wyższego, z drugiej do Uniwersytetu Poszukiwań Teatru Narodów, który z inicjatywy i pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego odbył się we Wrocławiu w roku 1975.

Tegoroczny kurs pt. "Zapomniane rewolucje: Druga Reforma Teatru" stanowi przedłużenie i dopełnienie kursów organizowanych przez Instytutu Grotowskiego w latach ubiegłych: "Wielka? Reforma? Teatru?" (2012/2013) i "Stulecie aktorów. Sztuka aktorska w teatrze Zachodu między XIX a XXI wiekiem" (2013/2014), składa się z serii spotkań poświęconych fali eksperymentów i nowatorskich propozycji teatralnych, które zmieniły sztukę sceniczną drugiej połowy XX wieku. Celem tegorocznego kursu jest przyjrzenie się działaniom grup teatralnych działających w latach 60-tych.

***

O amerykańskim teatrze Drugiej Reformy opowie prof. Juliusz Tyszka w piątek 6 marca o godz. 18.00 w Sali Kinowej Instytutu Grotowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji