Artykuły

Białystok. Prapremiera "Sońki" na Dzień Teatru

W Teatrze im. Węgierki trwają przygotowania do inscenizacji "Sońki" na podstawie prozy Ignacego Karpowicza. Historię wojennej miłości dziewczyny z białoruskiego pogranicza i SS-mana pacyfikującego okoliczne wsie reżyseruje Agnieszka Korytkowska-Mazur. Prapremiera odbędzie się w Międzynarodowy Dzień Teatru 27 marca 2015 r.

Rok po książkowej premierze "Sońka" Ignacego Karpowicza trafia do teatru.

"Sońka" to romans wojenny, w którym nic nie jest sentymentalne. Ta opowieść dotyka dwóch ważnych sfer: nieprzerobionej wciąż historii wschodniej Polski, oraz poszukiwań nowej formy "teatru pamięci". Jest dla mnie także okazją do przyjrzenia się popularnym na Podlasiu hasłom "międzykulturowości", "wielowyznaniowości" i "ponadnarodowego" charakteru regionu. - mówi Agnieszka Korytkowska.

Patronem i inicjatorem tego przedsięwzięcia jest wybitny polski malarz pochodzenia białoruskiego, wuj Ignacego Karpowicza - Leon Tarasewicz. To on zainspirował Karpowicza do napisania "Sońki" opowiadając mu historię dziewczyny wyklętej przez wieś za romans z wojennym oprawcą. Tarasewicz - jako członek Rady Artystycznej Teatru - był również rzecznikiem zrealizowania "Sońki" na scenie Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

Za adaptację tekstu na potrzeby sceny odpowiada Ignacy Karpowicz. W przedstawieniu występują aktorzy Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały w Mińsku: Svieta Anikiej w roli Sońki i Aleksander Malchanau w roli Miszki, obok nich pojawi się m.in. Rafał Maćkowiak w roli Igora/Ignacego (TR Warszawa). Za ruch sceniczny odpowiedzialny jest Maciej Zakliczyński, wieloletni przyjaciel i współpracownik Agnieszki Korytkowskiej-Mazur (wspólnie zrealizowali dwanaście premier, z czego pięć w Białymstoku). Poza pracą z reżyserką Zakliczyński związany jest z "Tańcem z Gwiazdami" i "You Can Dance". Muzykę do spektaklu komponuje Yegor Zabelov, znany szerszej publiczności ze współpracy z Lao Che. Za przygotowanie scenografii odpowiedzialny jest Jacek Malinowski.

"Sońka" według prozy Ignacego Karpowicza jest kolejnym rozdziałem budowania nowej sceny Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Od 2012 roku, kiedy funkcję dyrektora objęła Agnieszka Korytkowska-Mazur, profil sceny kształtowany jest w stronę teatru eksperymentującego, uczestniczącego i otwartego na dialog zarówno na polu lokalnym (podejmowanie wątków istotnych z punktu widzenia regionu), jak i międzynarodowym (współpraca z zagranicznymi teatrami i ich zespołami aktorskimi). Głównym polem zainteresowań Agnieszki Korytkowskiej-Mazur jest geograficzna i historyczna świadomość Pogranicza, bogata i skomplikowana, choć do tej pory nierozpoznana artystycznie.

Od tego czasu na scenie Teatru poruszane były między innymi: kwestie "prostowania granic" ("Antyhona" Dany Łukasińskiej na podstawie Sofoklesa), wydarzeń lat 80. XX wieku ("Czarnobyl. Last minute" Swietłany Aleksijewicz), historii międzywojennego, żydowskiego wtedy, Białegostoku ("Migdały i rodzynki. Szkice białostockie" Adama Biernackiego), wsi podlaskiej czasów komunizmu ("Guguły" Wioletty Grzegorzewskiej), oraz współczesne problemy na tle rasowym ("Glany na glanc" Davida Gowa).

Istotną sferą działalności Teatru jest współpraca międzynarodowa, skupiona głównie na Białorusi, Litwie, Ukrainie i Mołdawii. Każdego roku placówka współpracuje z czołowymi teatrami eksperymentalnymi zza granicy, między innymi: Narodowym Teatrem im. Janki Kupały i Republikańskim Teatrem Dramaturgii Białoruskiej z Mińska, Teatrem Dramatycznym w Alytusie, Teatrem Narodowym im. M. Eminescu w Kiszyniowie, Nytheater w Pekinie. W tym roku Teatr rozpoczyna również współpracę z Tajwanem, Serbią i Rumunią.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji