Artykuły

Kraków. Skazani poszukiwani do spektaklu w Starym

- To nie będzie casting, to będzie spotkanie. Zastanowimy się, co możemy zrobić z historią, jak ją skomentować - tłumaczy Wiktor Rubin, reżyser spektaklu "W sprawie Rity Gorgonowej" w Starym Teatrze. Do współpracy zaprasza osoby skazane prawomocnym wyrokiem.

Jeden z najgłośniejszych procesów sądowych w międzywojennej Polsce przeciwko Ricie Gorgonowej dotyczył zabójstwa siedemnastoletniej córki Henryka Zaremby. "Sprawa Gorgonowej już przeszło osiemdziesiąt lat nie daje o sobie zapomnieć, jak niedokończony kryminał każe dopisywać różne zakończenia, budzi wątpliwości, niepokoi brakiem odpowiedzi. Dodatkowy dreszcz zapewnia fakt, że osadzona - skazana na 8 lat więzienia, wypuszczona w wyniku amnestii na początku wojny, zaginęła i jej dalsze losy nie są znane" - czytamy w zapowiedzi projektu.

Te wątpliwości zainspirowały Jolantę Janiczak i Wiktora Rubina do postawienia kolejnych pytań, do rozważań na temat relacji pomiędzy prawdą a wiedzą oraz prawdą a władzą i winą. - U podstaw spektaklu znajduje się sama rola procesu i kwestia wydania wyroku nie na podstawie niezbitych dowodów, ale poszlak. Chyba dlatego ten proces budził i właściwie wciąż budzi tyle kontrowersji - wyjaśnia Wiktor Rubin, reżyser spektaklu.

Przedstawienie teatralne to nie jedynie zrelacjonowanie poniekąd medialnego widowiska, ale też próba zrozumienia sytuacji osób skazanych, które po wyjściu z aresztu nie mogą odnaleźć się w codziennym życiu. Stąd pomysł zaangażowania do spektaklu byłych więźniów lub aresztowanych, osób skazanych prawomocnym wyrokiem sądu, z wyrokiem w zawieszeniu lub odbywających na jego podstawie prace społeczne.

- Potrzebujemy osób, które były w więzieniu, które zostały skazane wyrokiem, z którym się zgadzają bądź nie. Chcemy, żeby ten projekt rozrósł się trochę ponad teatr. Spektakl jest inspirowany historią Gorgonowej, ale nie odzwierciedleniem jej losów. Wiele jest niewiadomych, wiele "podobno". To w jakimś stopniu metafora życia osoby po skazaniu, która ma się nie wychylać, a najlepiej, żeby była niewidoczna - tłumaczy Jolanta Janiczak, autorka tekstu odpowiedzialna również za dramaturgię i kostiumy. - Zamierzamy porozmawiać z osobami, które to przeżyły, poznać ich perspektywę i wspólnie zastanowić się nad tym, co ich doświadczenia mogą wnieść do tej historii. Na bazie procesu chcemy poddać refleksji zagadnienie kary i jej słuszności - dodaje Rubin.

W ogłoszeniu czytamy: "Wymagana otwartość i dyspozycyjność, gwarantowane wynagrodzenie". Wszystkich zainteresowanych udziałem realizatorzy spektaklu proszą o kontakt pod nr. telefonu (12) 421 88 48 lub pod adresem mailowym: sprawa.gorgonowej@gmail.com. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 28 marca.

Na zdjęciu: próba spektaklu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji