Artykuły

Poznań. Autorka "Olbrzymka" gościem Centrum Sztuki Dziecka

1 marca o godz. 13 na na Scenie Wspólnej w Poznaniu odbędzie się spotkanie z kanadyjską dramatopisarką, Suzanne Lebeau. Wydarzenie będzie połączone ze spektaklem "Olbrzymek".

Obecność Suzanne Lebeau (na zdjęciu) 1 marca w Poznaniu jest istotna z dwóch powodów. Pierwszym jest "Olbrzymek" jej autorstwa w reżyserii Jerzego Moszkowicza, który stanowi jeden z kluczowych punktów repertuaru Centrum Sztuki Dziecka, drugim zaś pozostaje "Grzechot kości", który zostanie odczytany w marcu, w ramach cyklu "Scena Czytana". Oba wydarzenia odbędą się na Scenie Wspólnej.

Suzanne Lebeau to nietuzinkowa artystka, która od czterech dekad zawodowo związana jest z  twórczością teatralną. Blisko 30 stworzonych przez nią dzieł porusza problemy z najrozmaitszych aspektów ludzkiego życia tworząc barwne opowieści i baśnie o wielkich problemach ludzi XX i XXI wieku. Aktualnie uznana za jedną z najistotniejszych postaci współczesnej dramaturgii, której teksty przetłumaczono na ponad 15 języków świata. Wszechstronnie wykształcona (działała m.in. z  Jacques Crte, Gilles Maheu, Étienne Decroux  oraz w teatrze Henryka Tomaszewskiego jak i z Jerzym Grotowskim).

***

O "Olbrzymku"

"Jesteś taki duży jak mój tata powiedziały dzieci i pobiegły bawić się na boisko. Siedziałem w ławce sam przez całą przerwę."

Szymek nie jest taki sam jak dzieci z jego klasy. W czym tkwi jego "inność"?

We wzroście?

Tylko czy ma on aż tak DUŻE znaczenie?

Szymek poszedł pierwszy raz do szkoły. Jest pilnym uczniem, odważnie stawia litery na kartkach nowego zeszytu. Jest silny. Mieszka razem z mamą w drewnianym domu na skraju lasu. Lasu, który pełen jest wilków, myśliwych, płochych zajęcy i dziwnych zapachów, które niezmiernie pociągają chłopca. Lasu, w którym w środku zimny można znaleźć krzak kwitnącej różyLasu, w którym, jak to w baśni bywa, zdarzyć się może wszystko.

--

Scena Czytana

Scena Czytana to cykl prezentacji najnowszych sztuk teatralnych w formie czytanej przez zawodowych aktorów. Centrum Sztuki Dziecka powołało ją w roku 2005, zapraszając młodzież poznańskich gimnazjów i liceów na spotkania z autorami oraz ich tekstami o aktualnej i ważnej dla młodych ludzi problematyce: dojrzewania, przemocy, problemów w rodzinie, nienawiści, nietolerancji i in. Teksty pochodzą z zeszytów Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży oraz Konkursów na Miniaturę Teatralną

--

Suzanne Lebeau "Grzechot kości"

Od 15 lat.

Historia trzynastoletniej Elikii i ośmioletniego Josepha jest jednocześnie historią tysięcy ugandzkich, sudańskich, somalijskich, kenijskich, dzieci-żołnierzy, siłą rekrutowanych do szeregów rebelianckich wojsk partyzanckich i wykorzystywanych jako narzędzia w bestialskich walkach. Dramat o podwójnej narracji: uciekających z obozu swoich prześladowców dzieci (z ich rozmów układa się przerażający obraz sytuacji dzieci w wojskach rebelianckich, dla których mord, gwałt i kradzieże to codzienność z którą muszą się zmierzać) oraz pielęgniarki ze szpitala dziecięcego (do którego ostatecznie udaje im się dotrzeć), relacjonującej historię w oparciu o zapiski z pamiętnika dziewczynki.

"Jeżeli czegoś nie można zrozumieć, należy przynajmniej wiedzieć" (Primo Levi). Pewne rzeczy można próbować zmienić jedynie poprzez osiągnięcie globalnej świadomości, a ta zaczyna się jednostkowo, od każdego z nas. Autorka porusza, w naszym kręgu kulturowym mało znany, aczkolwiek ogromnie istotny problem trwających nieprzerwanie od dziesiątek lat wojen afrykańskich z udziałem dzieci.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji