Artykuły

Gdynia. Cztery sztuki z Trójmiasta w półfinale GND

Wśród 40 sztuk, które trafiły do półfinału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej odnajdziemy trójmiejskie akcenty. Do konkursu, którego laureata poznamy 23 maja, ostatniego dnia Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni, zgłoszono 217 sztuk.

Wyboru finałowej 40-tki dokonała Komisja Artystyczna Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski.

Do drugiego etapu GND trafiły m.n. sztuki "Dom, drzewo, syn" Romualda Wiczy-Pokojskiego, "Koci koci łapci" Mariusza Babickiego i Pawła Niewiadomego, "Von Bingen. Historia prawdziwa" Sandry Szwarc oraz "Zapalam świecę, nasłuchuję" Marka Branda.

Reżyserzy teatralni Romuald Wicza-Pokojski i Marek Brand są w trójmiejskim środowisku teatralnym doskonale znani. Ten pierwszy jest od przeszło trzech lat dyrektorem Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, ten drugi od sześciu lat prowadzi Teatr w Blokowisku w klubie Plama GAK.

Mniej znany jest duet Mariusz Babicki-Paweł Niewiadomy, którzy napisali już kilka sztuk (półfinałowy tekst tegorocznej GND, "Koci koci łapci" prezentowany był w formie czytania na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy i Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie, inny ich tekst "Odysseus Geron" zrealizowano w formie słuchowiska w Radiu Gdańsk w styczniu tego roku, będzie je można posłuchać w czerwcu na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie).

Ostatni z trójmiejskich tekstów - "Von Bingen. Historia Prawdziwa" Sandry Szwarc - niebawem doczeka się premiery w Teatrze Gdynia Główna w reżyserii Błażeja Tachasiuka (premiera 27 marca). Sandra Szwarc to studentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu, wiedzy o teatrze Uniwersytetu Gdańskiego oraz absolwentka Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego.

Przez lata z Trójmiastem artystycznie związana była pochodząca z Gdańska Anna Wakulik, która po raz kolejny znalazła się w półfinale GND (tym razem za tekst "Dziki zachód") - Wakulik dwukrotnie była też finalistką Nagrody (w 2010 r. za tekst "Krzywy domek" i w 2014 r. za tekst "Wasza wysokość").

Co roku zgłaszanych jest 200-220 sztuk. Jednak w ubiegłorocznej edycji było ich aż 230, a w regulaminie znajdował się zapis, by sztuki nominowane do półfinału stanowiły nie mniej niż jedną czwartą wszystkich tekstów zgłoszonych do konkursu. W ubiegłym roku oznaczało to, że do drugiego etapu konkursu trafiło aż 56 tekstów. Niektóre z nich w opinii Kapituły Nagrody, która wyłania finalistów i laureata, nie powinny do niego trafić. Uwzględniliśmy sugestię członków Kapituły Nagrody i zmieniliśmy ten punkt regulaminu. Teraz do kolejnego etapu Komisja Artystyczna promuje jedną czwartą spośród zgłoszonych sztuk, z zastrzeżeniem, że nie może ich być więcej niż 40 - tłumaczy Marzena Szymik z Teatru Miejskiego w Gdyni.

Do półfinału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej zakwalifikowano sztuki: "A niech to Gęś kopnie!" Marty Guśniowskiej, "A puch zapcha im gardła" Zuzanny Bućko, "Antisexus czyli 12 przykazań seksualnych rewolucyjnego proletariatu" Adama Baumana,"Bema pamięci rapsod żałobny" Przemysława Wojcieszka, "Bohaterka" Małgorzaty Lech, "Człowiek przyszłości" Maliny Barcikowskiej, "Dekalog od.nowa" Szymona Bogacza, "Detroit. Historia ręki" Jolanty Janiczak, "Dom, drzewo, syn" Romualda Wiczy-Pokojskiego, "Dziki zachód" Anny Wakulik, "Feinweinblein" Weroniki Murek, "Fruwające dusze" Roberta Urbańskiego, "Good Night Cowboy" Julii Holewińskiej, Kuby Kowalskiego, "Iwaszkiewicz - życie, śmierć i zmartwychwstanie" Piotra Rowickiego, "Klajster" Tomasza Cymermana, "Koci koci łapci" Mariusza Babickiego, Pawła Niewiadomego, "Koń, kobieta i kanarek" Tomasza Śpiewaka, "Królowa Margot + wojna skończy się kiedyś" Wojciecha Farugi, Tomasza Jękota, "Kucharz" Jarosława Jakubowskiego, "Kury" Artura Żaka, "Lordy" Mateusza Pakuły, "Lśnię" Marcina Cecko, "Narodziny Fryderyka Demuth" Macieja Wojtyszki, "Nie patrzcie w ten ogień" Tomasza Werny, "Niesamowici bracia Limbourg" Beniamina Bukowskiego, "Opium" Marka Otwinowskiego, "Ostatnie kuszenie Ernesto Che Guevary" Radosława Paczochy, "Pociąg do pochodzenia" Ewy Madeyskiej, "Początek/koniec (z dołu do góry i odwrotnie)" Stanisława Szulista, "Pokój z widokiem na wojnę" Marka Jagielskiego, "Ptaki które jem" Marzeny Sadochy, "Trup" Magdaleny Drab, "Trzej Królowie" Marcina Czeczko, "Von Bingen. Historia prawdziwa" Sandry Szwarc, "Winehouse" Marii Spiss, "Wydrążony umysł" Andrzeja Bartnikowskiego, "Zapalam świecę, nasłuchuję" Marka Branda, "Zęby na przedzie" Przemysława Grociaka, "Zielona wyspa" Radosława Hendel i "Zoja" Stefana Szulca.

Sztuki pięciorga finalistów GND prezentowane będą podczas Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w dniach 18-22 maja. Dzień później poznamy laureata GND, który otrzyma statuetkę, tzw. Kostkę Literacką oraz 50 tys. zł. Decyzję o tym, kto zostanie zwycięzcą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej podejmie Kapituła Nagrody w składzie: Dorota Sajewska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Piotr Olkusz i Jerzy Stuhr.

Wciąż zgłaszać się można do społecznego jury Gdyńskiej Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej, złożonego z miłośników teatru, którzy po przeczytaniu pięciu wybranych do finału sztuk i obejrzeniu ich czytań w trakcie R@Portu przyznają własną Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną. Zgłoszenie należy nadsyłać do 25 marca 2015 na adres info@teatrgombrowicza.art.pl i powinno zawierać krótkie oświadczenie "Dlaczego chcę zostać jurorem Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej" oraz notę biograficzną. Autorzy najciekawszych zgłoszeń zostaną zaproszeni do Teatru Miejskiego w Gdyni na rozmowę, która odbędzie się 11 kwietnia. Przebieg tej rozmowy zdecyduje o wyborze piątki jurorów Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji