Artykuły

Warszawa. O patologiach społecznych w wykładzie Joanny Krakowskiej w IT

"Młoda śmierć, czyli Beznadzieja - we wtorek 3 marca o g. 18:00 Instytut Teatralny zaprasza na kolejny wykład Joanny Krakowskiej z cyklu "Demokracja. Przedstawienia". To właśnie od bohaterów "Młodej śmierci" rozpoczęła się w polskiej sztuce parada patologii społecznych, których źródłem była m.in. bieda i toksyczna rodzina.

Kiedy do świadomości mediów zaczyna docierać, że nie wszystko się udało, jest już trochę za późno. W Młodej śmierci rodzące się frustracje spowodowane brakiem perspektyw, mizerią życia, czy zaburzonymi relacjami rodzinnymi dopiero zaczynają przechadzać się po scenie. Ale wkrótce dołączają do nich bohaterowie z Shopping and Fucking oraz niemieckich dramatów nazywanych brutalistycznymi i polski teatr staje się miejscem, z którego coraz głośniej słychać pierwsze diagnozy chorób demokracji. Między innymi o tym Joanna Krakowska opowiadać będzie podczas najbliższego wykładu MŁODA ŚMIERĆ, czyli Beznadzieja.

To kolejna odsłona cyklu DEMOKRACJA. PRZEDSTAWIENIA, który jest próbą opowiedzenia historii III RP i historii teatru publicznego po roku 1989 w dziewięciu przedstawieniach. To przejście od transformacji ustrojowej przez doświadczenia przemian obyczajowych i mentalnych po włączenie w system globalnych zależności i konfliktów. Teatr w Polsce nie tylko towarzyszył tym procesom, ale w wielu z nich był aktywnym udziałowcem, niektóre zaś wręcz inspirował. Zmiany, jakim podlegał w ostatnich dekadach dyskurs publiczny, są w dużej mierze winą i zasługą teatru.

Rozpoznań, które stają się dziś podstawą politycznych dyskusji, pierwotnie dokonywano na scenie. Diagnozowanie chorób demokracji, wrzodów historii i dolegliwości kultury stało się po roku 1989 domeną teatru. Dziewięć przedstawień teatralnych to zarazem dziewięć kluczowych spraw w polskim życiu publicznym, dziewięć potencjalnych konfliktów światopoglądowych i dziewięć propozycji organizowania wiedzy o kulturze.

W cyklu DEMOKRACJA. PRZEDSTAWIENIA - ostatniej odsłonie multimedialnego projektu TEATR PUBLICZNY. PRZEDSTAWIENIA obejmującego historię polskiego teatru od oświecenia przez wiek XIX, dwudziestolecie międzywojenne i PRL po współczesność - spotkają się wątki podejmowane w poprzednich cyklach, aby na koniec postawić kluczowe pytanie: o misję teatru publicznego i jego odpowiedzialność za kształt demokracji.

Wykładom towarzyszą projekcje filmów found footage autorstwa Ewy Hevelke, Michała Januszańca i Joanny Krakowskiej oraz strona www.teatrpubliczny.pl.

WSTĘP WOLNY

***

Joanna Krakowska (ur. 1964) - absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego, pracuje w Instytucie Sztuki PAN. Wice-naczelna miesięcznika "Dialog", historyczka teatru współczesnego, eseistka, tłumaczka, redaktorka. Pod jej redakcją ukazały się między innymi: "Teatr drugiego obiegu" (2000), "Aktor teoretyczny" (2002), "Teatr. Rekonstrukcje" (2004). Współredagowała antologię "(A)pollonia. Twenty First Century Polish Drama and Texts For the Stage" (2014). Wspólnie z Krystyną Duniec wydała dwie książki: "Soc i sex. Diagnozy teatralne i nieteatralne" (2009), nagrodzoną w konkursie Fundacji Kultury oraz "Soc, sex i historia" (2014). Jest autorką monografii "Mikołajska. Teatr i PRL" (2011), nominowanej do nagród Gryfia i Nike oraz Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.

***

***

Program wykładów i projekcji:

3.03.2015 g. 18:00 "MŁODA ŚMIERĆ, czyli Beznadzieja"

24.03.2015, g. 18:00 "OCZYSZCZENI, czyli Niech nas zobaczą"

14.04.2015, g. 18:00 "TRANSFER!, czyli Archiwum"

5.05.2015, g. 18:00 "BYŁ SOBIE POLAK POLAK POLAK I DIABEŁ, czyli Prowincja rewolucje"

19.05.2015, g. 18:00 "JACKIE. ŚMIERĆ I KSIĘŻNICZKA, czyli Gender"

2.06.2015, g. 18:00 "PERSONA. TRYPTYK MARILYN / BIAŁA BLUZKA, czyli Władza"

23.06.2015, g. 18:00 "DETROIT, czyli Rozczarowanie"

oraz wykład dostępny w internecie od 1.09.2015 - "BURMISTRZ, czyli Żydzi"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji