Bielsko-Biała. "Bajka o szczęściu" w Banialuce
"Bajka o szczęściu" Izabeli Degórskiej to jeden z najczęściej inscenizowanych tekstów współczesnych dla dzieci. W Banialuce sztukę reżyseruje Lech Chojnacki, premiera 1 marca.
Jednym z wielu powodów dla których "Bajka o szczęściu" cieszy się tak dużym zainteresowaniem i uznaniem odbiorców jest połączenie klasycznych motywów bajkowych ze współczesnym problemem i nader aktualnym morałem.
Lech Chojnacki odświeżył ten liczący ponad dekadę tekst. Dzięki licznym piosenkom i uwspółcześnionym dialogom bielskie przedstawienie z pewnością zaskoczy nawet tych, którzy sądzą, że o szczęściu wiedzą już wszystko.
W idyllicznej krainie do której nie dociera zgiełk i przepych nowoczesności żyje ubogi człowiek wraz z zaprzyjaźnionymi zwierzętami: Kogutem, Świnką i Myszką. Do czasu kiedy w okolicy nie pojawili się handlarze, życie upływało im na prostych czynnościach i radościach. Niestety żądni zysku sprzedawcy zaczynają mamić bohaterów rozmaitymi gadżetami i wizją życia w "wielkim świecie". Zmanipulowany i oszołomiony mężczyzna, w zamian za pozornie niezbędne przedmioty, które mają mu zapewnić szczęście, oddaje kolejno swoich przyjaciół: Myszkę, Koguta i Świnkę. Szybko okazuje się jednak, że życie bez towarzyszy jest pełne smutku i bezcelowe, a trapiony żalem główny bohater chce pożegnać się z życiem
We współczesnym świecie, odwieczne pytanie "być czy mieć" coraz częściej zaczyna dotyczyć także dzieci. Oczarowane intensywnymi kolorami, atrakcyjną szatą graficzną czy energicznymi reklamami popadają w pułapkę złudnej wizji szczęścia, które pozornie można kupić. Inscenizacja Banialuki demaskuje mechanizmy, za sprawą których wszyscy jesteśmy manipulowani. Widzowie obserwują dwa światy: skromny, prosty i bezpretensjonalny świat wyczarowany przy pomocy pięknych, rzeźbionych kukiełek oraz świat inwazyjny, wrzaskliwy i atrakcyjny stworzony za pomocą środków teatru estradowego, masek i kostiumów. Ciepła, bliska, miła i zabawna rzeczywistość w zetknięciu z energią, czarem i atrakcyjnością świata reklamy może wydać się bezwartościowa i nudna. Dlatego celem twórców widowiska jest ukazanie iluzji i ulotności "szczęścia", które daje posiadanie rozmaitych przedmiotów.