"Napis" Géralda Sibleyrasa w Teatrze Współczesnym
Polska prapremiera "Napisu" Géralda Sibleyrasa była ostatnią premierą studencką w tym roku. - Bardzo mi się podobała, to sztuka o nas samych, o naszych sąsiadach - mówi Hanna Olejnik, uczennica klasy II Liceum Plastycznego.
Sztuka Géralda Sibleyrasa, francuskiego pisarza młodego pokolenia, opowiada historię mieszkańców kamienicy, do której wprowadzają się państwo Lebrun. Pojawienie się w windzie obelżywego napisu "Lebrun = ch..." przeradza się w wielką aferę, a lokatorzy, którzy uważają się za nowoczesnych i światłych Europejczyków, zmieniają się w stado hien.
Autor (nadzieja francuskiego pisarstwa) uchodzi za bezkompromisowego tępiciela ludzkiej głupoty i stereotypowego myślenia. Prapremiera "Napisu" odbyła się w Paryżu w 2004 r.
Po spektaklu odbyło się spotkanie publiczności z jego twórcami. - Początkowo wydawało się, że to łatwy tekst, ale bardzo ciężko było przebić się przez linię dramaturgiczną - powiedziała Anna Augustynowicz, reżyserka. - To dramat społeczny, jest szczególnie dojmujący, bo dotyka każdego z nas. Jest oparty na walkach językowych, postacie nie mają sobie nic do powiedzenia, używają językowych klisz i banałów. Między nimi nie ma dramatu, tylko dowalają sobie albo mówią frazesy.
W trakcie pracy nad spektaklem we Francji wybuchły zamieszki na tle rasowym. - Ta sztuka oparta jest na francuskiej i europejskiej kanwie, więc gdy usłyszeliśmy, co się dzieje pod Paryżem, zrozumieliśmy, że to nie tylko gadka-szmatka do śmichu - wyjaśnia Mirosław Guzowski, odtwórca roli Cholleya.
W roli pani Lebrun debiutowała Marta Malikowska, tegoroczna absolwentka krakowskiej PWST. - Nigdy nie spotkałam się z czymś takim. Było milion wersji i ciągle szukałam tej postaci, ale jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam się tu znaleźć.
Przedstawienie będzie grane od 2 lutego na nowej scenie Teatru Współczesnego przy pasażu Bogusława. Następna premiera studencka 25 stycznia - "Mąż i żona" Aleksandra Fredry.