Artykuły

Kraków. Polska prapremiera "Szaleństw nocy"

Kameralna scena Teatru Bagatela przedstawia niecodzienną premierę sztuki nazywanej przez autorów "grą z piosenkami". Będzie o miłości niebanalnie i zaskakująco.

Prapremiera polska! Komedia romantyczna z wątkiem sensacyjnym. W rolach głównych Kamila Klimczak i Przemysław Redkowski.

Tuż po zachodzie słońca grupa ekscentrycznych artystów, którzy nie potrafią funkcjonować w świecie w świetle dnia, spotyka się na Plantach. Próbują poradzić sobie ze wszystkimi problemami, odreagować, po prostu pobyć razem. Noc ma w sobie coś magicznego, co przyciąga osamotnionych bohaterów. Zaczynają wspólnie opowiadać historię Heleny i Boba, która staje się opowieścią o potrzebie uczucia, za jakim tęskni każdy z nas.

Nieodparcie zabawny, lecz wzruszający romans, a zarazem trzymający w napięciu kryminał, komentowany jest niebanalnymi piosenkami. Prawniczka Helena, specjalizująca się w rozwodach, spotyka Boba, drobnego gangstera na usługach mafii. On nienawidzi prawników. Ona ma na niego ochotę (zgoda, jest w desperacji...). Rozpoczyna się nocny spacer po Krakowie, pełen zaskakujących, a często i wielce ryzykownych spotkań. Czy miłość pomoże pokonać lęk przed samą sobą?

Sztukę szkockich autorów przeniosła w nasze realia Iwona Jera, której nieograniczoną wyobraźnię znamy z inscenizacji "My w finale 2014".

***

Z rozmowy z reżyserką:

...stworzyliśmy niepowtarzalny aktorsko-muzyczno-szaleńczy Freaksband. Freaksband, któremu być może w ciągu dnia niewiele się udaje, ale noc należy do tych nietuzinkowych ludzi. Bohaterowie moich Szaleństw za dnia nie mają powodów do radości, są uwikłani w nieciekawą pracę, niesatysfakcjonujące związki, złe przyjaźnie i zależności. Słowem, nic im nie wychodzi. Ale mają jeszcze noc, i w tę noc może wydarzyć się to, co dobre i szczęśliwe. Ci "Freakowie" "Szaleńcy", "Wariaci", a może po prostu "Wolni Ludzie", spotykając się o pierwszej, drugiej nad ranem i marzą o lepszym świecie i pięknej miłości. Wierzą, że to, co nie spełniło się w dzień, zdarzy się w towarzystwie księżyca i gwiazd.

- To portret samotnych ludzi.

- Owszem, ale to samotność z perspektywą bycia razem.

Urodzona w Polsce dramaturg, aktorka i reżyserka, a także autorka scenografii i kostiumów, Iwona Jera od 1984 mieszka w Niemczech. W teatrze pracuje od 1992, jej pierwszą autorską realizacją był Ryszard III w Erlangen; tamże w 2008 wystawiła Iwonę, księżniczkę Burgunda, a rok później Dzieciobójczynię wg Heinricha Leopolda Wagnera w opracowaniu Thomasa Melle. W Wuppertalu wyreżyserowała Mięso jest moją jarzyną wg Heinza Strunka i operę barokową z tancerzami hip-hop Smok z Dönberg Johna Fredericka Lampego oraz docenione Tango Mrożka.

W Norymberdze współreżyserowała spektakl lalkowy na podstawie dramatu Polowanie na łosia Michała Walczaka. W 2014 przygotowała dwa monodramy Joanny Staneckiej; My farm (premiera na United Solo Theatre Festiwal w Nowym Jorku) oraz Cudzoziemkę wg Marii Kuncewiczowej (premiera w Instytucie Polskim w Düsseldorfie). Reżyseruje również w Luksemburgu. Od lat w Kolonii śpiewa z własną grupą muzyczną. Mieszka w Berlinie.

W Polsce zrealizowała W stanie wyjątkowym Falka Richtera w krakowskim Teatrze Nowym (2009), wyprodukowany przez Stary Teatr Kraków - Berlin XPRS (2011) oraz My w finale 2014 (2012) Marca Beckera w Bagateli.

David Greig jest niezwykle cenionym szkockim dramatopisarzem i reżyserem teatralnym. Pisał na zamówienie Royal Court, National Theatre i Royal Shakespeare Company; obecnie jest dramaturgiem National Theatre of Scotland. Urodził się w Edynburgu w 1969, ale dorastał w Nigerii; studiował dramatopisarstwo na Uniwersytecie Bristolskim. W 1990 był współzałożycielem Suspect Culture Theatre Group w Glasgow. Dwa lata później pierwszy raz wystawiono jego sztukę Stalingrad.

Ma w dorobku ponad 50 różnorodnych dzieł scenicznych i parateatralnych, w tym dramaty, adaptacje (m.in. Eurypidesa i Strindberga), tłumaczenia (m.in. Caliguli Camusa), libretta czy sztukę młodzieżową Dr Korczak' Example. Napisana przy współpracy Gordona McIntyre'a Midsummer (Szaleństwa nocy), sztuka z piosenkami z 2008, wystawiona na Edinburgh Festival, jest pierwszym tekstem Greiga przełożonym na język polski, a Iwona Jera przygotowała na Scenie na Sarego 7 jego krajową prapremierę.

David Greig mieszka z żoną i dwojgiem dzieci w Five, zaś gorące uznanie Brytyjczyków dla jego twórczości nie przeszkadza mu być zaangażowanym zwolennikiem niepodległości Szkocji.

Gordon McIntyre, muzyk z Edynburga, jest współzałożycielem, tekściarzem, gitarzystą i wokalistą postpunkowego zespołu Ballboy, działającego od lat 90. Jesienią 2008 ułożył piosenki do Midsummer Davida Greiga. Jego zamierzeniem było, aby sztuka nie stała się ani operą, ani musicalem - co mu się w pełni udało.

***

13 i 15 lutego, 19.15; 14 lutego, 17.00 i 20.00

Kolejne spektakle 14 marca, 19.15 i 15 marca, 17.00 (Zabierz dziecko do teatru)

Scena na Sarego 7

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji