Artykuły

Łódź. Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w marcu

7 marca rozpocznie się XXI edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Na zaproszenie Teatru Powszechnego do Łodzi przyjadą artyści z wiedeńskiego Burgtheater oraz teatrów w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Legnicy i Lublinie.

Tematem tegorocznej edycji jest "Kondycja artysty we współczesnym świecie". Właśnie o niej opowiada Krystian Lupa w "Wycince" (na zdjęciu), która otworzy festiwal 7 i 8 marca. W ubiegłym roku spektakl - inscenizacja prozy Thomasa Bernharda - miał przyjechać do Łodzi z Schauspielhaus Graz, ale nie pozwolił na to konflikt reżysera z aktorami.

W programie festiwalu zwraca uwagę dialog z kanonem i polskością. 13 marca zaprezentowane zostaną "Dziady" z Teatru Nowego w Poznaniu - spektakl niepoprawny politycznie, na antypodach szkolnego opracowania. Radosław Rychcik przeczytał dramat Mickiewicza przez pryzmat amerykańskiej popkultury. Na scenę wychodzą Marilyn Monroe, Joker i bliźniaczki z "Lśnienia", a Zosia jest cheerleaderką. Reżyser dostał za tę realizację Paszport "Polityki" - "za brawurowe włączenie polskiego arcydramatu w przestrzeń współczesnej, zbiorowej wyobraźni, w której Guślarz, Konrad i Upiór odżywają jako postaci z filmów Tarantino, Lyncha czy Kubricka".

Z polską tradycją narodową zmierzył się po raz kolejny Michał Zadara. "Chopin bez fortepianu" warszawskiej Centrali to prezentacja fortepianowych koncertów Chopina bez muzycznego użycia instrumentu. Komentarze i interpretacje wypowiada Barbara Wysocka. Spektakl można obejrzeć 20 marca.

W "Dowodzie na istnienie drugiego" Macieja Wojtyszki konfrontują się Sławomir Mrożek (Cezary Kosiński) i Witold Gombrowicz (Jan Englert). Pisarze spotkali się kilkakrotnie, pierwszy raz w 1965 roku. "Sztuka Wojtyszki nie ma ambicji dokumentalnych. Najważniejsze jest w niej napięcie pomiędzy pisarzami. Destrukcyjna namiętność Mrożka, prowokacyjna pycha Gombrowicza. W jednym z dialogów pojawiają się Mickiewicz i Słowacki - to czytelna analogia" - pisała Małgorzata Niemczyńska. Spektakl Teatru Narodowego będzie można zobaczyć 21 i 22 marca.

Na festiwalową scenę wyjdzie też Władysław Broniewski. Przedstawienie teatru Wybrzeże wyreżyserował Paweł Orzechowski, dramat napisał Radosław Paczocha. "Broniewskiego" będzie można zobaczyć 28 marca.

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy reprezentować będzie "Droga śliska od traw" Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak (17 i 18 marca). W rozgrywającej się na wsi historii recenzenci dopatrywali się estetyki filmów Wojciecha Smarzowskiego. Janusz Machulski sięgnął po postać Machiavellego, w którego wciela się Adam Ferency ("Machia" Teatru Starego w Lublinie, 24 i 25 marca). W programie znalazł się również spektakl taneczny. Bohaterami "Wyczerpanych" Claude'a Bardouila (Nowy Teatr w Warszawie) są Savannah - gwiazda porno z lat 90., Marlena Dietrich i Johnny Cash.

Z Wiednia przyjedzie do Łodzi spektakl "Die lächerliche Finsternis" ("Absurdalne ciemności"). W nawiązującym do "Jądra ciemności" Conrada, krytykującym globalizację dramacie Wolframa Lotza pojawiają się Talibowie, Nato i wojna w Afganistanie. Przedstawienie Burgtheater wyreżyserował Dušan David Pa ~zek. Będzie je można zobaczyć 15 marca.

Dwie premiery przygotowuje na tegoroczną edycję festiwalu jego gospodarz. Janusz Wiśniewski odczyta Molierowską "Szkołę żon" (14 i 15 marca), a na 11 i 12 kwietnia zaplanowano prapremierę "Wytwórni piosenek" Macieja Wojtyszki i Macieja Karpińskiego. Tematem "Wytwórni" jest rodząca się w Łodzi powojenna kinematografia. Autorem scenografii jest Allan Starski.

Oprócz spektakli w planach panel dyskusyjny "Kondycja artysty" (8 marca) i wystawy - przygotowana wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie "Konrad Swinarski. Kondycja artysty, którego nie ma" oraz "Tu urodził się film" w galerii Opus. Bilety są w sprzedaży od soboty, od godz. 13 (w kasie lub na stronie powszechny.pl).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji