Artykuły

Olsztyn. Marcowe Spotkania Teatralne już mają wzięcie

Pierwszy widz po bilety na XXIII Olsztyńskie Spotkania Teatralne przyszedł wczoraj już przed godziną 9. O 11, gdy otwarto kasy, było już kilkadziesiąt osób. W tym roku podczas spotkań zobaczymy między innymi Tomasza Kota, Agatę Buzek, Eryka Lubosa, Katarzynę Zielińską i Jerzego Stuhra.

Pan Marcin, olsztyński urzędnik, na Olsztyńskie Spotkania Teatralne przychodzi od 10 lat. W kolejce stanął po bilety na dwa spektakle - "Mefisto" Teatru Bagatela z Krakowa i "Sofia de Magico" musical Teatru Roma z Warszawy.

- Ja idę na "Ich czworo" - powiedziała nam natomiast pani Krystyna, emerytowana pracownica Michelina. - Zawsze wybieram sztukę ze względu na autora lub aktora. Tym razem jedno łączy się z drugim.

Agata Buzek w roli księcia

To prawda. W gorzkiej komedii Gabrieli Zapolskiej zobaczymy Tomasza Kota, Renatę Dancewicz, Jerzego Stuhra i Sonię Bohosiewicz. Gwiazd nie zabraknie też w spektaklu "Idiota" teatru Soho z Warszawy. W adaptacji genialnej powieści Fiodora Dostojewskiego zobaczymy m.in. w roli księcia Myszkina Agatę Buzek i Eryka Lubosa jako Rogożyna. Nasz teatr przedstawi podczas spotkań premierowe widowisko - "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" Oedoena von Horvatha w reżyserii Andrzeja Bartnikowskiego. To historia strasznych drobnomieszczan i ich "dziecka", czyli faszyzmu.

Selekcjonerzy i widzowie

W tym roku podczas festiwalu zobaczymy 10 spektakli,

nie licząc "Depresji komika", którą pokażą podczas gali Rafał Rutkowski i Adam Woronowicz. - Żeby wybrać te przedstawienia, nasi selekcjonerzy przejechali 6 tysięcy kilometrów, odwiedzili kilkanaście miast i obejrzeli kilkadziesiąt spektakli - mówił Piotr Filipowicz, zastępca dyrektora Teatru Jaracza. - Jest to festiwal dla olsztyńskiej publiczności, nie dla krytyków. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Tegoroczny festiwal został zorganizowany pod hasłem Teatralna Liga Mistrzów, stąd sportowa stylistyka jego prezentacji i promocji. Ale nie zabraknie na nim klasyki, jak "Mefisto" Klausa Manna czy tryptyk Stanisława Wyspiańskiego "Wesele - Wyzwolenie - Akropolis," które do Olsztyna przywiezie Teatr Stu z Krakowa.

TEATRALNA KREACJA ROKU

28 marca podczas gali wieńczącej spotkania zostanie rozstrzygnięty plebiscyt na Teatralną Kreację Roku. W tym roku do nagrody nominowano trzy role z mijającego sezonu. Są to zakonnik Flote z "Czerwonych nosów", którego zagrał Grzegorz Gromek, Eddie z "Układu", w którego wcielił się Maciej Mydlak, oraz Inspektor Maneżu z "Klauna" w wykonaniu Marcina Tyrlika. Na swoich kandydatów będzie można głosować za pomocą kuponów, e-maili lub sms-ów. W Gazecie pierwszy kupon ukaże się w piątek 20 lutego.

Grzegorz Gromek jest absolwentem Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie. Współpracował z Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie. Od 2006 roku w zespole naszego teatru. Jest laureatem Teatralnej Kreacji Roku 2013 za tytułową rolę w spektaklu "Kariera Nikodema Dyzmy" w reżyserii Michała Kotańskiego.

Maciej Mydlak ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie - filię we Wrocławiu. Związany był z Teatrem Dramatycznym w Legnicy. Od 1998 roku jest w zespole naszego teatru. Widzowie za Teatralną Kreację Roku 2008 uznali jego role Wolanda i Piłata w spektaklu "Mistrz i Małgorzata" według Michaiła Bułhakowa w reżyserii Janusza Kijowskiego.

Marcin Tyrlik jest absolwentem Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie. Współpracował z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie oraz Olsztyńskim Teatrem Lalek. Od 2006 roku jest członkiem zespołu naszego teatru. Można oglądać na scenie nie tylko w "Klaunie", ale też w "Stawiam na Tolka Banana", "Amadeuszu", "Czerwonych nosach". Wkrótce wystąpi w premierowych "Opowieściach Lasku Wiedeńskiego".

Na zdjęciu: kolejka po bilety na OST.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji