Rachunek sumienia
Piotr Cieślak przygotowuje sceniczną adaptację jednej z najgłośniejszych powieści Bohumila Hrabala, "Obsługiwałem angielskiego króla".
To melancholijna, pełna humoru i ciepła podróż w przeszłość pewnego kelnera, który na łożu śmierci rozlicza się ze swego barwnego, powikłanego życia. Jan Dziecie zaczynał jako pikolak, piął się po szczeblach gastronomicznej kariery, aż sięgnął stołka dyrektora hotelu. Doświadczał poniżenia, odtrącenia, popełniał błędy i nie zawsze dokonywał słusznych wyborów. W ostatnich chwilach towarzyszą mu dwie postacie, Ciemny i Jasny, "moderatorzy pamięci". Przywołują sceny z restauracji, w których pracował, romanse z kobietami, czas II wojny światowej i flirt z hitleryzmem, i okres powojenny, kiedy to chciał się wzbogacić na fortunie zabranej Żydom.
- Tekst "Obsługiwałem angielskiego króla" jest przede wszystkim o sumieniu, o rozliczeniu się z własnym życiem, które przypadło na bardzo niejasne okoliczności historyczne tuż przed II wojną światową i po niej - mówi reżyser przedstawienia. - Oto jesteśmy w zakątku Europy, gdzie ludzie są uwikłani. Dokonywali oni różnych wyborów. Dziś wiemy, chociażby po debacie na temat Jedwabnego, że nie wszyscy byli partyzantami i żołnierzami podziemia. O Hrabalu zwykło się mówić, że to trefniś, wspaniały gawędziarz. Jednak jego proza, tak jak w przypadku "Obsługiwałem angielskiego króla", bywa okrutna.
W spektaklu występują m.in. Krzysztof Obłoza, Waldemar Barwiński, Adam Ferency, Agnieszka Pilaszewska, Małgorzata Kożuchowska, Dominika Kluźniak, Sławomir Orzechowski, Jarosław Gajewski. Muzykę skomponował Abel Korzeniowski.