Artykuły

Bielsko-Biała. Gala z Ikarami

Już po raz dwudziesty drugi przyznano Ikary - nagrody prezydenta Bielska-Białej za osiągnięcia w kulturze i sztuce.

W tej dziedzinie niezmiennie wiele się w mieście nad Białą dzieje. W 2014 roku placówki podległe ratuszowi przygotowały 2200 imprez, a uczestniczyło w nich blisko 700 tysięcy osób!

Ikarowa gala miała miejsce w sobotę, 10 stycznia, w Bielskim Centrum Kultury. Statuetkę Ikara za szczególne osiągnięcia w roku 2014 bielski prezydent Jacek Krywult przyznał Magdalenie Legendź - teatrolożce, krytyku teatralnym i dziennikarce rodem z Krakowa, która po studiach polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim związała swe życie osobiste i zawodowe z Bielskiem-Białą. Od 20 lat pracuje w Ośrodku Wydawniczym, a następnie Wydawnictwie Augustana (od 2001 roku jest sekretarzem redakcji "Zwiastuna Ewangelickiego"). Jej największa pasja to teatr, czego dowodem wydana w ubiegłym roku 600-stronicowa książka "Z notatek po ciemku. Teatry w Bielsku-Białej po 1989 roku" - zbiór recenzji, wywiadowi artykułów publicystycznych publikowanych pierwotnie na łamach czasopism, nie tylko lokalnych. Powstał w ten sposób pierwszy w historii miasta zbiór tekstów nakreślający obraz życia teatralnego w grodzie nad Białą.

Do nagrody w tej kategorii kapituła, której przewodzi rzeźbiarz Bronisław Krzysztof (autor statuetki Ikara i laureat z 1994 roku) nominowała również popularnych aktorów - Martę Gzowską-Sawicką z Teatru Polskiego i Radosława Sadowskiego z Banialuki oraz Jana Borowskiego, prowadzącego z sukcesami chór Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Ikarem za całą dotychczasową wybitną działalność uhonorowany został skrzypek, kompozytor, aranżer Krzysztof Maciejowski, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1993 roku tworzy muzykę do przedstawień teatralnych, nie tylko bielskich. W Teatrze Polskim między innymi do "Testamentu Teodora Sixta" i do "Szwejka". Grał też w zespołach Salwator oraz Tricolor. Przez dziewięć lat (do 2009 roku) współpracował z bielskim zespołem rocka progresywnego Lizard. Od 2004 roku współtworzy grupę Dzień Dobry, z którą wygrał ogólnopolski konkurs na interpretację piosenek Marka Grechuty, dotarł do półfinału programu telewizyjnego "Must Be The Musie", nagrał płyty z piosenkami Grechuty oraz z pieśniami pasyjnymi i z kolędami.

W tej kategorii prezydent nominował także Bożenę Bieńczyk - kierownika i choreografa Zespołu Pieśni i Tańca "Bielsko", Romanę Polok - pedagoga, choreografa i kierownika artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca "Beskid", Krzysztofa Przemyka - organistę, dyrygenta, prezesa bielskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, dyrektora artystycznego kilku znaczących festiwali muzycznych, w tym "Złotej Trąbki" oraz "Gaude Cantem", Piotra Skuchę - artystę kabaretowego, autora, reżysera znanego z kabaretu "Długi", Bielskiej Sceny Kabaretowej a ostatnio promowanego latem na naszych łamach kabaretu "Ton", Tomasza Sylwestrzaka - aktora związanego od trzydziestu lat z Banialuką, a także jednego z nielicznych już w Polsce... kataryniarzy.

Tytuły Dobrodzieja Kultury 2014 przypadły spółce Enersys - głównemu sponsorowi festiwalu Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej, oraz spółce Klingspor, wspierającej od dwudziestu lat Teatr Polski oraz inne formy działalności kulturalnej. Zdobywcy Ikarów prócz statuetki otrzymali także 5 tysięcy (brutto), a pozostali nominowani - dyplomy i 2 tys. zł.

Zwieńczeniem sobotniej gali był rewelacyjny koncert Czecha Ondreja Havelki z zespołem Melody Makers, grających amerykańskie standardy jazzowe, a także czeski blues i swing lat trzydziestych ubiegłego wieku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji