Artykuły

Gdańsk. Pamięci Prof. Janiny Jarzynówny-Sobczak

W środę 28 stycznia o godz. 18 Opera Bałtycka w Gdańsku zaprasza na obchody stulecia urodzin Prof. Janiny Jarzynówny-Sobczak.

W programie Koncertu: Duet Tytanii i osła z baletu Zbigniewa Turskiego "Tytania i osioł" w wykonaniu Beaty Gizy i Radosława Palutkiewicza oraz program inspirowany twórczością choreograficzną prof. Janiny Jarzynówny-Sobczak w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku (choreografia: Sławomir Gidel). Prowadzenie koncertu: red. Konrad Mielnik.

***

W programie Koncertu:

Duet Tytanii i osła z baletu Zbigniewa Turskiego "Tytania i osioł"

Wystąpią: Beata Giza, Radosław Palutkiewicz - soliści Bałtyckiego Teatr Tańca

choreografia: Janina Jarzynówna-Sobczak

rekonstrukcja duetu: Janusz Wojciechowski

scenografia: Łucja i Bruno Sobczakowie, Monika Sobczak-Konca

montaż komputerowy: Zdzisław Graczyk

--

Program inspirowany twórczością choreograficzną prof. Janiny Jarzynówny-Sobczak w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku

choreografia: Sławomir Gidel

***

Marek Weiss: "Sam osobiście nigdy nie spotkałem prof. Janiny Jarzynówny-Sobczak, a jej twórczość znam tylko z przekazów filmowych. To jednak wystarczy, żeby uświadomić sobie jak niezwykłym talentem i odwagą dysponowała ta krucha osoba, żeby osiągnąć taką odrębność w choreografii i wykształcić tak oddanych sobie tancerzy. Legenda, która ją otacza do dzisiaj, nie tylko tu w Operze Bałtyckiej, gdzie tworzyła, ale w całym świecie baletowym, również poza granicami Polski, świadczy o tym, jak bardzo wybitny jest jej wkład w historię tańca. W rozmowach z najbardziej znakomitymi choreografami współczesnymi na świecie pojawia się jej nazwisko jako wybitnej reformatorki, której wpływ na kształt współczesnego baletu nie sposób przecenić. Mimo że nie tworzyła na wielkich światowych scenach, to jednak jej dorobek artystyczny promieniował stąd, z naszej skromnej sceny gdańskiej, wszędzie tam, gdzie pracowali choreografowie poszukujący nowych rozwiązań i nowego języka baletowego. Pamięć o jej heroicznych wysiłkach, żeby poprzez tancerzy wyrazić swoje emocje i przekonania i próbować dzięki temu trochę upiększyć ten świat, jest szczególnie kultywowana w Bałtyckim Teatrze Tańca. Być może duchowa obecność Maestry pod naszym skromnym dachem pomaga nam kontynuować jej dzieło."

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji