Artykuły

Bydgoszcz. "Rigoletto" i najbliższe premiery Opery Nova

Opera Nova zaprasza 18, 19 i 20 stycznia o godz. 19 na spektakle "Rigoletta", najnowszej pozycji w repertuarze. W próbach - baletowy spektakl dla dzieci oraz opera Hectora Berlioza "Potępienie Fausta" w reż. Macieja Prusa.

Opera Verdiego cieszy się zasłużoną sławą i sympatią słuchaczy. Ilość wspaniałych arii i duetów oraz chóralnych jest rekordowa. Spektakl Opery Nova cechuje także wiele scen o niezapomnianej urodzie plastycznej i ładunku dramatycznym. Dwór Księcia (chór) w I akcie roi się od dworzan, przepychających się, wyszarpujących sobie fragment miejsca dla zaistnienia, zwrócenia na siebie uwagi władcy; serwilizm i ciasnota duchowa, kunktatorstwo, egoizm podszyty strachem i nieustanne zabiegi, aby nie utracić łaski Księcia, to los każdego cortigiano. Balet (tancerze noszą na głowach żywiczne odlewy zwierzęcych czaszek) personifikuje trofea, ofiary książęcych podbojów.

Prawdziwą świeżością i spokojem tchnie otwarta przestrzeń, w której żyje Gilda. Spowijająca talię dziewczyny szarfa łączy ją, niby pępowina, z niebem, w którym przebywa nieznana jej matka. W takiej scenerii Gilda śpiewa duet z Rigolettem ("Figlia-Mio padre!") a następnie z Księciem, który w jej mniemaniu jest ubogim studentem ("E il sol dell'anima").

Rolę tytułową wykonywać będą podczas najbliższych spektakli znakomici śpiewacy: Zenon Kowalski (solista Teatru Wielkiego w Łodzi) oraz Leszek Skrla.

W partii Gildy wystąpią: Krystyna Nowak oraz Victoria Vatutina. Jako Książę Mantui: Tadeusz Szlenkier i Pavlo Tolstoy. W roli Sparafucile: Jacek Greszta.

Orkiestrą Opery Nova dyrygować będzie Maciej Figas.

***

Najbliższe premiery w Operze Nova:

20 marca - baletowy spektakl kameralny dla dzieci (dla wieku 3+), zatytułowany roboczo "Magiczne pudełko z zabawkami", z wykorzystaniem utworów Aleksandra Głazunowa, Camilla Saint-Saënsa, Claude'a Debussy'ego.

Reżyseria - Sebastian Gonciarz, choreografia - Iwona Runowska;

25 kwietnia - Hector Berlioz - "Potępienie Fausta", legenda dramatyczna.

Reżyseria - Maciej Prus, kierownictwo muzyczne - Wojciech Rajski.

--

Na zdjęciu: "Rigoletto"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji