Artykuły

Kraków. Dyplomy z Andersena i Demirskiego

Ciekawie zapowiada się nadchodzący tydzień w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Przed nami dwie premiery. W weekend pierwsze pokazy "Baśni o Andersenie", a w poniedziałek premiera spektaklu "Niech żyje wojna!!!".

Piotr Fabiś sięgają po powieść Jackie Wullschlager .Andersen. Życie baśniopisarza", którą konfrontują z fragmentami baśni, listów i dzienników Andersena w przekładzie Bogusławy Sochańskiej.

"Hans Christian Andersen jest w agonii" - czytamy w zapowiedzi. "Baśnie Andersena i halucynacje umierającego poety materializują się na scenie, żeby złożyć się na podsumowanie jego życia. Spektakl jest teatralną transmisją z mózgu umierającego człowieka".

W spektaklu dyplomowym studentów IV roku Wydziału Aktorskiego PWST na Scenie Klasycznej (ul. Warszawska 5) występują: Anna Antoniewicz, Monika Mazur, Małgorzata Zielińska, Sebastian Grygo, Tomas Kollarik, Maciej Kulig, Mateusz Malecki, Piotr Nerlewski, Tomasz Włosok.

Z kolei na Scenie im. Wyspiańskiego (ul. Straszewskiego 22) zaraz po weekendzie odbędą się premierowe pokazy spektaklu "Niech żyje wojna!!!" [na zdjęciu] Pawła Demirskiego w reżyserii i do scenografii Remigiusza Brzyka.

Bez względu na to, czy jesteście fanami serialowych przygód załogi czołgu "Rudy" i psa Szarika, potraficie cytować kultowe dialogi, czy wręcz przeciwnie, bardzo możliwe, że to spektakl, który warto zobaczyć. Pawła Demirskiego i Remigiusza Brzyka w Krakowie nie trzeba przypominać, ale warto nadmienić, że to nie pierwszy raz, gdy Brzyk sięga po tekst Demirskiego. W 2013 roku w Teatrze im. Osterwy w Lublinie Brzyk reżyserował spektakl ,Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł" (prapremiera tekstu sztuki miała miejsce w Wałbrzychu w 2007 roku).

- Inspiracją do napisania tego tekstu był serial zrealizowany na podstawie powieści Janusza Przymanowskiego "Czterej pancerni i pies", wyprodukowany przez Telewizję Polską prawie 50 lat temu. Autor jednak nie dokonał teatralnej adaptacji popularnego tematu, lecz stworzy! całkowicie nowy obraz wojny będący przeciwieństwem tego, jak wojnę pokazywał serial o "pancerniakach". To sztuka "przeciwko" - przeciwko propagandzie samego serialu, przeciwko mitologizacji bohaterstwa Polaków, przeciwko zawłaszczaniu historii. A nawet przeciwko współczesnym filmom wojennym, które idealizują wojnę, ukazują ją jako zabawę lub grę komputerową - wyjaśniają organizatorzy.

Występują studenci IV roku Wydziału Aktorskiego: Monika Frajczyk, Anna Jarosik-Trawińska, Magdalena Jaworska, Roksana Lewak, Monika Roszko, Bartosz Buława, Karol Kossakowski, Bartłomiej Kwiatkowski, Maciej Sajur oraz studenci III r. WA: Bartłomiej Cabaj, Mariusz Galilejczyk, Mateusz Korsak i II r. WA: Jan Marczewski, Łukasz Szczepanowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji