Artykuły

Bydgoszcz. Panel poświęcony Rewolucji Francuskiej w Polskim

Teatr Polski zaprasza 9 stycznia na panel "Wokół Thermidora", z udziałem m.in. prof. Ewy Graczyk z UG, dr Łucji Iwanczewskiej z UJ, Igora Stokfiszewskiego z "Krytyki Politycznej" oraz Pawła Wodzińskiego, dyrektora TP i reżysera "Thermidora". Spotkanie zainauguruje cykl "Archiwum (polskiej) nowoczesności".

Immanuel Kant stwierdził, że Rewolucja Francuska "była tak decydującym wydarzeniem w historii emancypacji ludzkości, że należałoby ją co jakiś czas powtarzać". My mamy zamiar powtórzyć pytania o rewolucję. Tak o francuską, zakończoną przewrotem 9 thermidora, jak i o pisanie Przybyszewskiej na jej temat. Interesuje nas także obecność rewolucji w polskiej historii i kulturze oraz możliwość rewolucji w dzisiejszym świecie. Rewolucja Francuska żyła utopią zakładania nowego społeczeństwa, tworzenia nowego człowieka. Wcieliła w siebie ducha nowoczesności z jego dążeniem do ciągłej zmiany, rozwoju. Zainaugurowała nowoczesną politykę i nowoczesną demokrację. Wyzwoliła wielkie emocje, najpiękniejsze pragnienia i najpodlejsze instynkty. Żyjemy w świecie zapoczątkowanym przez Rewolucję Francuską, zdając sobie sprawę tak z jej utopijnego, jak i mrocznego oblicza, w szczególny sposób doświadczając konsekwencji jej projektu, a także stawiając pytanie, na ile został zrealizowany.

W panelu poświęconym rewolucji wezmą udział: Ewa Graczyk (historyk literatury, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, zajmująca się twórczością Stanisławy Przybyszewskiej), Łucja Iwanczewska (teatrolog, dr, pracownik Katedry Performatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, zajmująca się problematyką rewolucji w dramacie), Monika Milewska (historyk, dr, pracownik Zakładu Etnologii Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, autorka książki na temat Rewolucji Francuskiej), Jan Sowa (socjolog i kulturoznawca, dr hab., pracownik Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmujący się badaniami politologicznymi), Igor Stokfiszewski (krytyk literacki, dramaturg, publicysta, członek zespołu "Krytyki Politycznej") oraz Paweł Wodziński (reżyser "Thermidora", dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy).

Spotkanie, które zainauguruje cykl "Archiwum (polskiej) nowoczesności", poprowadzi Michał Kuziak.

***

9 stycznia, godz. 18, foyer małej sceny

Wokół "Thermidora"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji