Artykuły

Słupsk. Wznowienie "Baśni o..." w Tęczy

10 stycznia o godz. 11 w Teatrze Lalki Tęcza odbędzie się premiera wznowieniowa spektaklu autorstwa i w reżyserii Małgorzaty Kamińskiej-Sobczyk "Baśń o...".

"Baśń o..." to uwspółcześniona baśń magiczna z zachowaniem cech charakterystycznych dla tego gatunku. Głównym jej bohaterem jest ubogi Jasiek, który marzy o szczęściu. W wyobraźni Jaśka szczęściem jest posiadanie bogatego stroju, powozu, pałacu i worka pieniędzy, za co gotów jest oddać nawet własne życie. Matka tłumaczy Jaśkowi, że prawdziwym szczęściem jest dobroć i umiejętność dzielenia się nią z innymi ludźmi. Jednak chłopak nie daje się przekonać. Dlatego mimo ostrzeżeń o grożącym niebezpieczeństwie udaje się nad zaklęte jezioro. Zaklęte jezioro to martwy świat, w którym rządzą trzy wiedźmy: Straszygęba, Śmieszygęba i Płaczygęba. One także marzą o szczęściu, a konkretnie o zamążpójściu, ale dotąd nie znalazł się nikt, kto by chciał wziąć wiedźmę za żonę i oddać swoje życie w panowanie złych mocy. Trzy czarownice zawierają układ z Zaklętym Drzewem i obiecują mu błyskawicę, grzmot oraz żywą wodę w zamian za mężaO tym, kto znajdzie swoje szczęście i jak ono będzie wyglądać, dowiemy się z przedstawienia.

Widowisko stoi pod znakiem ruchu. "Baśń o..." w prosty sposób konfrontuje dziecko z podstawowymi problemami egzystencjalnymi człowieka takimi jak: starość, słabość czy strach.

Zachęcając do obejrzenia spektaklu, warto zwrócić uwagę na scenografię w opracowaniu rosyjskiego artysty Dymitra Aksjonowa. Dekoracje są prawdziwie baśniowe: wielkie drzewo, które ukrywa w swoim wnętrzu zaczarowany świat. Po jego otwarciu ukazują się zaklęte jezioro i czarcie błota. Interesujący jest także sposób plastycznego pokazania starzenia się głównego bohatera oraz transformacji jakiej ulegają lalki wiedźm.

Baśniowości i związanej ze sztuką tajemnicy podporządkowana jest również strona muzyczna spektaklu. Wywołaniu tego nastroju służą liczne efekty akustyczne, które wzbogacają widowisko.

Spektakl lalkowy w wykonaniu 5 aktorów trwa z przerwą 65 minut i adresowany jest do wszystkich, którzy lubią baśnie.

***

Autor i reżyseria-MAŁGORZATA KAMIŃSKA-SOBCZYK

Scenografia-DYMITR AKSJONOW (Rosja)

Muzyka-JERZY STACHURSKI

Przygotowanie wokalne-JOLANTA OTWINOWSKA

Asystent reżysera- ALICJA GIERŁOWSKA

Inspicjent-MAREK HUCZYK

Obsada:

Matka, Wiedźma Płaczygęba -IZABELA NADOBNA-POLANEK

Wiedźma Straszygęba, Nimfa - ANNA RAU

Nimfa Wodna,Wiedźma Śmieszygęba - ALICJA GIERŁOWSKA

Jasiek, Kamienny Jasiek - MACIEJ GIERŁOWSKI

Zaklęte Drzewo - MAREK HUCZYK

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji