Artykuły

Łomża. Wznowienie "Czerwonego kapturka" w lalkach

W Teatrze Lalki i Aktora w Łomży rozpoczęły się próby do wznowienia spektaklu "Czerwony kapturek" na podstawie Jana Brzechwy w reżyserii Jarosława Antoniuka. Premiera przedstawienia miała miejsce 30 września 2007 roku.

Po siedmiu latach teatr postanowił ponownie włączyć do repertuaru ten spektakl nie tylko z powodu ogromnej sympatii i zainteresowania widzów, ale również ze względu na sukcesy, jakie odnosił na wielu prestiżowych miedzynarodowych festiwalach teatralnych.

"Czerwony Kapturek" to widowisko zrealizowane niekonwencjonalnie, posiadające swój styl i modernistyczną estetykę. W trakcie prezentacji zbierało doskonałe recenzje w kraju i za granicą, stało się wydarzeniem artystycznym we współczesnym teatrze dla dzieci i kilkakrotnie reprezentowało polski teatr lalkowy poza granicami kraju m.in. w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Niemczech, Słowenii, Hiszpanii. Do tej pory spektakl otrzymał 10 nagród międzynarodowych: Grand Prix Festiwali w Banja Luce, Sarajewie, Kragujevacu, dwie nagrody reżyserskie /Jarosław Antoniuk/, dwie nagrody za scenografię /Eva Farkašova/ i trzy aktorskie /Tomasz Bogdan Rynkowski i dwukrotnie Eliza Mieleszkiewicz/. Był także prezentowany na  scenach polskich i zagranicznych teatrów poza konkursem jako widowisko gościnne. "Czerwony kapturek" doczekał się również hiszpańskiej realizacji ze współpracującym z Teatrem Lalki i Aktora w Łomży madryckim Teatro Tyl-Tyl.

O sukcesach i ogromnej popularności spektaklu zadecydowały osoby realiztorów: /adaptacja i reżyseria - Jarosław Antoniuk, scenografia - Eva Farkašova, muzyka - Bogdan Szczepański/, obsada aktorska oraz sama jego treść i przesłanie.

"Czerwony Kapturek" to niezwykle kolorowy, wesoły, żywiołowy, roztańczony i rozśpiewany spektakl dla dzieci. Przedstawienie zrealizowane jest w konwencji teatru przedmiotu, gdzie lalki tworzone są w trakcie gry z różnych elementów codziennego użytku.

Łomżyński "Czerwony Kapturek" niesie za sobą wielką metaforę. Opowiada o drodze dziecka ku dorosłości. Świat, który je otacza to świat przedmiotów. Są bardzo różne: ładne i koślawe, brutalne i niewiele znaczące. Spektakl jest spontaniczny w emocjach aktorskich, bo i dziecko też jest takie - cudowne i nieprzewidywalne. W przedstawieniu użytych jest wiele instrumentów metaforycznych, czy symbolicznych, aby pokazać właściwy dialog aktora z dzieckiem.

Próby do nowej odsłony spektaklu w zmienionej obsadzie i formie scenicznej potrwają do 3 stycznia 2015 roku, zaś w niedzielę 4 stycznia o godzinie 11.00 odbędzie się pierwsza po kilku latach prezentacja dla publiczności. Już dziś serdecznie zapraszamy!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji