Artykuły

Poznań. Prapremiera filmu Barczyka o powstaniu wielkopolskim

Prapremiera inspirowanego powstaniem wielkopolskim filmu "Hiszpanka" odbyła się wczoraj w Poznaniu. Pokaz był częścią obchodów 96. rocznicy wybuchu zwycięskiego zrywu Wielkopolan. "Hiszpanka" ma trafić do kin 23 stycznia.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1918 i opowiada o kluczowych dla wybuchu powstania wielkopolskiego zdarzeniach, w tym o przybyciu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. "Hiszpanka" przez twórców określana jest jako "spiritual thriller". Film nie jest obrazem historycznym, a obok rzeczywistych postaci pojawiają się w nim jasnowidze i spirytyści. Reżyserem i autorem scenariusza filmu jest Łukasz Barczyk.

Barczyk podczas sobotniej prapremiery nie krył zdenerwowania i emocji. - Jestem bardzo szczęśliwy. Ten film to gigant. Udała się rzecz niezwykła. Zostałem zaproszony do konkursu inspirowanego powstaniem wielkopolskim, z akcentem na inspirowanego. Ten film cały jest o powstaniu - powiedział Barczyk.

Reżyser przyznawał wcześniej, że trafiały do niego opinie i wątpliwości, czy "Hiszpanka" w ogóle będzie dotyczyła tego tematu.

Film jest efektem rozstrzygniętego w 2011 roku konkursu, zorganizowanego przez marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka. Poprzez nawiązującą do wydarzeń z 1918 roku produkcję marszałek chce podtrzymywać i rozpowszechniać pamięć o powstaniu wielkopolskim wśród Polaków.

- Pisałem Hiszpankę na konkurs, a to jest trochę inne od przygotowania scenariusza w Polsce. Normalnie przy pisaniu myśli się o realizacji scenariusza i o tym, że na nic nie będzie pieniędzy. Jak nie ma pieniędzy i nic się nie będzie dało zrobić, to człowiek automatycznie się ogranicza. Przygotowanie tego scenariusza na konkurs sprawiło, że zupełnie rozwiązała mi się wyobraźnia - przyznał Barczyk.

Zaplanowany na 20 mln zł budżet produkcji ostatecznie wyniósł 24 mln zł i jest porównywalny z kwotą wydaną na opowiadającą o powstaniu warszawskim produkcję "Miasto 44". Jedna czwarta budżetu "Hiszpanki" pochodziła z kasy samorządu województwa wielkopolskiego, który od kilku lat promuje wiedzę o powstaniu.

Marszałek Woźniak liczy, że film uwiedzie widzów. - Aby uwierzyli, że powstanie wielkopolskie, to wspaniała historia nas wszystkich, wszystkich Polaków - powiedział wczoraj Woźniak.

Pomysł na film zrodził się po widowisku z okazji 90. rocznicy zwycięskiego zrywu Wielkopolan. Plenerowe przedstawienie było transmitowane przez telewizję i zostało obejrzane przez dwa miliony widzów.

- Dwa miliony to trochę za mało, żeby mówić, że większość mieszkańców Polski wie, czym było powstanie wielkopolskie. Stąd pomysł na film fabularny, który tę masową świadomość ubogaci, a przynajmniej zainspiruje, żeby poszukiwać wiedzy o tym ważnym dla narodu polskiego wydarzeniu - dodał marszałek wielkopolski.

Prapremiera filmu odbyła się w poznańskim Teatrze Nowym, w który rozgrywa się część scen "Hiszpanki".

W filmie zagrał m.in. Crispin Glover. Popularny amerykański aktor wcielił się w rolę doktora Manfreda Abuse - demonicznego mordercy wynajętego przez pruską armię. W obsadzie znaleźli się też Jan Frycz, Jan Peszek, Jakub Gierszał, Piotr Głowacki, Florence Thomassin, Bruce Glover i Magdalena Popławska.

Premierę filmu kilkakrotnie przekładano. Początkowo zapowiadano, że "Hiszpanka" będzie gotowa na 95. rocznicę wybuchu powstania. Jesienią 2013 roku poinformowano jednak, że prace nad filmem nadal trwają i obraz po raz pierwszy zostanie pokazany wiosną 2014 r. Twórcy przyznawali, że opóźnienie premiery wynikało m.in. ze względów technicznych i mnogości efektów specjalnych.

Powstanie wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. i było jednym z niewielu polskich zrywów niepodległościowych zakończonych sukcesem. Dzięki niemu ziemie Wielkopolski zostały włączone do tworzącej się II Rzeczypospolitej. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec powstania historycy uznają likwidację frontu wielkopolskiego 8 marca 1920 roku, choć powstańcze zdobycze dał odrodzonej Polsce traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku.

Na zdjęciu: scena z filmu zrealizowana na scenie Teatru Polskiego w Poznaniu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji