Artykuły

Legnica. Spišák reżyseruje "Konferencję ptaków"

W legnickim teatrze rozpoczęły się próby do "Konferencji ptaków" Jean-Claude Carriere'a i Petera Brooka, którzy przed 35 laty dokonali baśniowej adaptacji staroperskiego poematu Fariddudina Attara. W ekipie realizacyjnej są Słowak, Czech i Węgier. Premiera na Scenie Gadzickiego 31 stycznia 2015 r.

U źródeł scenicznej wersji "Konferencji ptaków" jest dwunastowieczna perska baśń i filozoficzno-mistyczny poemat w jednym. "Pewnego razu ptaki całego świata, zarówno te nam znane, jak i te nieznane nikomu, zgromadziły się wszystkie na jednej wielkiej konferencji. Kiedy się spotkały, Dudek, cały drżący z przejęcia, usadowił się między nimi:  - Drogie ptaki, znalazłem się w kłopocie. Gdzie nie spojrzę, widzę same kłótnie, rozpaczliwe walki o skrawek terytorium, wojny toczone o kilka ziaren kukurydzy. Tak dłużej być nie może. Latami przemierzałem morza i lądy. Pokonałem wielkie przestrzenie i znam wiele tajemnic. Posłuchajcie. Mamy Króla. Musimy go odnaleźć. W przeciwnym razie będziemy zgubione".

Tak rozpoczyna się ta opowieść o wyprawie ptaków w poszukiwaniu ich nieśmiertelnego króla  feniksa Simurga, którego nigdy nie widziały. Początkowo niechętne i przejęte strachem przed nieznanym, a także spodziewanymi trudami podróży, ptaki ulegają jednak namowom swojego przywódcy Dudka i ruszają na wyprawę. Przelatują ponad pustynią i siedmioma dolinami, stawiając czoła wielu niebezpieczeństwom. Niektóre nie sprostają trudom wędrówki. Co jednak czeka te, które dotrą do kresu podróży?

- Ptasia wyprawa to metaforyczny obraz ludzkiego życia, od początku do końca. Tekst daje nadzieję, że życie, choć pełne lęków, cierpienia i doświadczeń, ma sens, choć niełatwo to zrozumieć w obliczu nieuchronności śmierci. Nie ma w nim odpowiedzi, ale jest mnóstwo ważnych pytań ubranych w liczne przypowieści. Jest także o tym, że każdy z nas, tak samo jak ziarno piasku, mrówka czy ludzka łza, jest cząstką całego wszechświata. Niedawno skończyłem 50 lat i sam zastanawiam się nad sensem swojego życia. Nigdy nie byłem mistykiem i sięgnięcie po taki temat jest dla mnie, jak dla ptaków z tej opowieści, także wyprawą w nieznane, bramą do innego świata i doświadczenia - objaśnia motywy sięgnięcia po adaptację Carriere'a i Brooka (w tłumaczeniu Roberta Urbańskiego i Mariusza Radomyskiego) słowacki reżyser od lat pracujący w Polsce Ondrej Spišák.

W spektaklu ze scenografią Węgra Szilárda Borárosa i muzyką Czecha Pavla Helebranda wystąpi prawie cały, bo 16. osobowy zespół aktorski. Mimo to niemal każdy z aktorów odegrać będzie musiał zarówno ptasie, jak i ludzkie role w tej opowieści.

- Ważną ilustracyjną warstwą spektaklu będzie muzyka, zarówno nagrana, jak i wykonywana na żywo. Na scenie pojawią się muzycy (flet, wiolonczela), ale także aktorzy będą grać na skonstruowanych przez nas, improwizowanych urządzeniach do wydobywania dźwięku. Niektóre z dźwięków będą jak z kosmosu. Będą partie śpiewane, ale też wokalizy aktorskie. Celem jest stworzenie atrakcyjnej fonosfery przedstawienia - tłumaczy kompozytor Pavel Helebrand.

- Słowo, dźwięk, światło, scenografia i kostium, wszystkie te elementy inscenizacji przygotowujemy w najczystszej i bardzo oszczędnej formie. Na przykład także aktorzy będą czasami elementami scenografii przedstawienia. Na pewno dołożymy w naszej wersji porcję humoru, by całość nie była zbyt ciężka i przygnębiająca. Na razie jesteśmy jednak jak te ptaki ze spektaklu. Dopiero rozpoczęliśmy naszą sceniczną wyprawę i kto wie, co jeszcze się wydarzy podczas prób i przygotowań do premiery - zaznacza i dodaje słowacki reżyser.

Premiera "Konferencji ptaków" Jean-Claude Carriere'a (scenarzysta wielu filmów m.in.: Bunuela,  Formana, Schlöndorffa, Kaufmana i Wajdy, trzykrotnie nominowany do Oscara) i Petera Brooka, na Scenie Gadzickiego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy 31 stycznia 2015 roku o godz. 19.00. Bilet premierowy 50 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji