Artykuły

Szkice z Ibsena

Teatrze Dramatycznym w sobotę odbędzie się premiera "Peer Gynta" Ibsena. Reżyser Paweł Miśkiewicz sięga po ten bardzo trudny i rzadko wystawiany utwór, ale nie wprost. Nazywa swój spektakl "szkicem na podstawie dramatu Henryka Ibsena". W pracy nad scenariuszem pomagała mu dramaturg Dorota Sajewska. Wspólnie "rozsypywali" ten utwór i na nowo go "układali". Sięgali po wybrane wątki z tekstu Ibsena, ale też fragmenty XIX-wiecznych tekstów, dyskursów filozoficznych.

Przygotowania do premiery trwały przez wiele miesięcy i miały charakter warsztatowy. Przed wakacjami odbył się pokaz otwarty dla widzów, ale prace nad spektaklem wciąż trwały.

- Ibsen pokazuje mężczyznę, który by potwierdzić własne istnienie, musi nieustannie działać, zarówno na polu rzeczywistości społecznej, jak i na mapie własnej psychiki, wyobraźni i pamięci. Rozsypując i ponownie układając dramat Ibsena, oświetlając go fragmentami różnych tekstów XIX--wiecznych, chcemy zaprosić współczesnego widza do dialogu o człowieku - zapowiadają twórcy.

Peer Gynta będzie grało pięciu aktorów (Adam Ferency, Krzysztof Bauman, Krzysztof Dracz, Marcin Troński, Mariusz Benoit). "Peer Gynt" Miśkiewicza będzie reprezentował Warszawę na tegorocznym festiwalu Dialog we Wrocławiu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji