Artykuły

Radom. Egzotyczny, lalkowy "Słowik" na scenie Fraszka

14 grudnia na scenie Fraszka w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego spektakl, jakiego jeszcze w Polsce nie było! Dzięki koprodukcji polsko-tajwańskiej powstało przedstawienie "Słowik" na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena.

Jego reżyserką jest Chia-yin Cheng z Tajwanu, a radomscy aktorzy posługiwać się będą pięknymi maskami i lalkami stworzonymi przez tajwański zespół teatralny.

14 grudnia o godz. 13 Teatr Powszechny zaprasza na prapremierę wyjątkowego spektaklu, który powstał w koprodukcji naszego teatru z Puppet & Its Double Theater działającym w mieście Wujie w północno-wschodniej części Tajwanu.

"Słowik" jest pierwszą tego typu produkcją teatralną w Polsce, łączącą w sobie nie tylko europejską i azjatycką tradycję, ale także konfrontującą ze sobą dwie odrębne kultury i całkiem różne techniki teatralne. To gratka nie tylko tych najmłodszych widzów.

"Słowik" to jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających baśni Andersena. Głęboka i mądra opowieść o wolności i przywiązaniu... O tym, że najcenniejszym skarbem na świecie są przyjaciele i że wygląd zewnętrzny nie ma znaczenia, bo liczy się dobroć, mądrość i blask, jaki nosimy w sobie.

- Wszystko zaczęło się półtora roku temu, gdy przyjechała do Radomia opera chińska. Miałem wtedy okazję rozmawiać z dyrektorem teatru GuoGuang Opera Company z Tajwanu. Zaproponowałem mu, że może zrobimy coś razem. Zastanawialiśmy się, co by to mogło to być, i pomyślałem, że teatr lalkowy jest polem, na który możemy się spotkać. Po kilku miesiącach odezwał się do nas i powiedział, że ma osobę, która mogłaby u nas przygotować spektakl. Zaczęło się ustalanie warunków współpracy. W ten sposób pojawiła się bajka Andersena "Słowik" - wspomina Zbigniew Rybka, dyrektor radomskiego teatru.

- To, co proponuje Chia-yin Cheng, było dla nas odświeżającym spojrzeniem na teatr, my całkowicie poddajemy się jej pomysłowi na pracę - mówi Rybka.

Reżyserka wyjaśnia, że scenariusz bazowy, baśń Andersena, nie jest gotowym tekstem sztuki, którą można wystawić. Tekst do wykorzystania na scenie powstał w trakcie pracy z aktorami. Chia-yin przygotowała bardzo dokładny scenariusz, napisała, co chciałaby, żeby w poszczególnych scenach się działo. Lalki, maski przyjechały do nas z Tajwanu, powstawały przez trzy miesiące. Zostały wykonane przez aktorów, ponieważ wszyscy muszą się z nimi zapoznać, niejako zżyć.

- Bardzo podoba mi się baśń, ponieważ traktuje o docenianiu wewnętrznego piękna, więzi między ludźmi, przywiązaniu. Ale literatura literaturą, a my tworzymy teatr, więc potrzebowaliśmy stworzyć więcej interreakcji pomiędzy postaciami, dlatego rozwinęliśmy bohaterów. Zwłaszcza postać dziewczynki, pomocy kuchennej, która w baśni jest zaledwie wspomniana, w naszym spektaklu została rozbudowana. Jej obecność jest bardzo ważna dla cesarza - zdradza Chia-yin.

- Bardzo cenię sobie pracę z młodym, ambitnym zespołem z Radomia, jest ich pięcioro, każdy z nich jest inny, kocham wszystkich jak swoje własne dzieci. Dzielę się z nimi swoją wiedzą o teatrze lalkowym - mówiła reżyserka.

Dyrektor Rybka liczy na to, że współpraca z teatrem z Tajwanu będzie kontynuowana. - Chia-yin Cheng pracuje w zupełnie innych warunkach, wymiana doświadczeń jest dla obu stron niezwykle cenna. Teatr w Polsce poszukuje dla siebie drogi, my uczymy się tego, co może być naszą przyszłością również poprzez poznawanie rzeczywistości teatralnej np. na Tajwanie. Tam nie ma żadnej szkoły teatralnej, Chia-yin nie ma możliwości pracowania z ludźmi z wykształceniem aktorskim. Ona uczy warsztatu swoich aktorów sama, stąd inny proces pracy - opowiada Rybka.

Identyczny spektakl powstanie w teatrze na Tajwanie. - Mam nadzieję, że w jakimś momencie dojdzie do konfrontacji naszych zespołów. My z wielkim podziwem patrzymy na to, co umie i jak pracuje Chia-yin - podsumowuje dyrektor.

Muzykę do spektaklu skomponował znakomity kompozytor Piotr Salaber. Na scenie zobaczymy radomskich aktorów: Paulinę Moś, Magdalenę Witczak, Alana Bochnaka, Przemysława Boska i Roberta Mazurka.

Premiera 14 grudnia o godz. 13 na scenie Fraszka, kolejne spektakle 15, 16, 17, 18 grudnia o godz. 10 i 12. Bilety można rezerwować telefonicznie pod nr. tel. 48 384 53 22, SMS 604 566 406 lub mailowo: bilety@teatr.radom.pl i na www.eBilet.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji