Artykuły

Elbląg. Wiceminister Żuchowski o rozbudowie Teatru i CSE Światowid

Okazuje się, że szanse na to, aby doszło do długo oczekiwanej rozbudowy CSE Światowid i Teatru im. Aleksandra Sewruka, zdaniem wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Żuchowskiego mogą być małe.

- Brakuje pieniędzy. Chociaż myślę, że nie jest istotne to, abyśmy punktowo i podmiotowo wskazywali, w których miejscach trzeba przeprowadzić inwestycje. Mam pewne wątpliwości, co do całości pomysłu, czyli do skali tego przedsięwzięcia i czemu to ma finalnie służyć - mówił Piotr Żuchowski, podczas zwołanej wczoraj w Urzędzie Miejskim konferencji prasowej.

Spotkanie z dziennikarzami odbyło się przede wszystkim w celu udzielenia wsparcia nowemu prezydentowi miasta, Witoldowi Wróblewskiemu. Poruszony jednak został temat rozbudowy dwóch ośrodków kultury, które mieszcząc się w jednym budynku chciałyby mieć chociaż odrębne wejścia. - Trochę czasu upłynęło i może ilość zdarzeń powoduje, że nie mam wszystkiego w pamięci, ale pamiętam, kiedy na kierownictwie resortu rozmawialiśmy na ten temat, to były bardzo poważne wątpliwości, co do tego czy ten projekt nie jest po prostu przeskalowany, czyli czy nie jest zrobiony ze zbyt wielkim rozmachem - mówił Piotr Żuchowski.

Skąd takie wrażenie? - Mamy sytuację w kraju taką, że obiekty kulturalne, które były wznoszone z wielkim rozmachem mają potężny problem w bieżącej działalności. Potem nagle się okazuje, że budżety tych instytucji służą temu, żeby je ogrzać, naprawić to czy tamto, a nie służą temu, co jest istotą instytucji kulturalnej, czyli pewnej kreacji, oferty kulturalnej dla mieszkańców i obywateli. Zastanawiam się, czy nie wrócić do pewnych rzeczy podmiotowych - podkreślał wiceminister.

Problem może być także z pozyskaniem środków. - Rozmawiałem dziś trochę z dyrektorem Czyżykiem na ten temat. On jest bardzo emocjonalnie związany z tym projektem. Jest też jeden problem formalny polegający na tym, że mamy inne parametry przyznawania środków z obszaru programu operacyjnego infrastruktura i środowisko na najbliższe lata. Rozmowy z Brukselą nie są zakończone, ale wszystko wskazuje na to, że nie będzie można budować obiektów kulturalnych od podstaw. Rozmowa trwa czy rozbudowa, czyli powiększanie standardów, będzie mogła się wpisać. Jedno jest pewne, że będzie można rekapitalizować obiekty zabytkowe na potrzeby instytucji kultury - wyjaśniał Piotr Żuchowski.

Teoretycznie budynek, w których mieści się elbląski teatr i CSE Światowid do zabytków może być zaliczany. - Antoni Czyżyk powiedział mi, że ten budynek ma 52 lata, więc według ustawy o ochronie zabytków z okresu międzywojennego to już go można wpisać do rejestru zabytków, ale tam są inne problemy strukturalne - zauważa wiceminister.

Piotr Żuchowski pełni funkcję generalnego konserwatora budynków. Niestety nie jest on zwolennikiem tworzenia wielkich instytucji kulturalnych. - Jestem absolutnym przeciwnikiem wznoszenia pomników w postaci wielkich inwestycji, bo później się okazuje, że... spójrzmy na Operę Podlaską. Z całym szacunkiem, ale to jest obiekt, który dzisiaj... daj Boże dyrektora, który by to spiął ekonomicznie - podsumował wiceminister.

Czy zatem powinniśmy zapomnieć o przebudowie budynku i powstaniu dwóch odrębnych ośrodków kultury? Słowa wiceministra nie napawają optymizmem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji