Artykuły

Sopot. Powstał teatr muzyczny dla dzieci

Istnieją od niedawna jako fundacja, są rezydentem Teatru na Plaży i skupiają około 20 dzieci w wieku od 4 do 11 lat, które uczęszczają na zajęcia teatralne i raz na kilka miesięcy przygotowują spektakl.

W sobotę, 6 grudnia premierę będzie mieć ich druga produkcja "Baśń o Bolku i Lolku: Królowa Zima", na którą jednak, pomimo bezpłatnego wstępu, dostać się będzie trudno, bo chętnych jest znacznie więcej niż miejsc na widowni teatru. Sopocki Teatr Muzyczny Baabus Musicalis to najmłodszy dziecięcy teatr w Trójmieście.

- Zaczęło się niewinnie, bo chciałam zorganizować muzyczno-teatralne warsztaty dla dzieci. Jako kilkuletnia dziewczyna byłam zafascynowana Bajkami Grajkami Polskiego Radia z lat 60. i 70. Zaczęłam się zastanawiać, jak to wystawić na scenie. Powiedziałam o tym ze dwa lata temu Izie Sokołowskiej i zaproponowałam, żebyśmy zrobiły warsztaty: ja miałam przygotowywać z dziećmi muzykę, ona zajęłaby się tańcem. Chciałam też wynająć aktorów, którzy przygotowują dzieci do występu - mówi Jadwiga Kościk, która chętnie posługuje się pseudonimem artystycznym Jagoda Jagson. - Gdy skończyłam Akademię Muzyczną, przypomniałam sobie o tym pomyśle. Zwłaszcza, że sama jestem mamą 6-letniej Laury i pomyślałam sobie, że w Sopocie nie ma takiego miejsca dla dzieci, w którym mogłyby stale uczęszczać i chciałam zorganizować coś takiego w jednej z sopockich szkół. Zadzwoniłam do znajomej byłej dyrektorki ŚLO, podzieliłam się tym pomysłem, a ona zasugerowała, bym od razu założyła teatr. To była iskra, od której wszystko się zaczęło.

Twórcy Sopockiego Teatru Muzycznego to właśnie absolwentka Akademii Muzycznej - Jadwiga Kościk, była baletnica Królewskiej Opery w Kopenhadze - Izabela Sokołowska-Boulton i odpowiedzialna za stronę plastyczną - Magda Adamowska. We trzy współtworzą Fundację Sopocki Teatr Muzyczny Baabus Musicalis.

- Później wszystko nabrało tempa. Poznałam reżysera Michała Derlatkę, a on skierował mnie do wiceprezydent Sopotu, Joanny Cichockiej-Guli. Pani prezydent spodobał się nasz pomysł, dzięki czemu nasz teatr został rezydentem Teatru na Plaży w Sopocie. Mamy nie tylko miejsce do zajęć, ale możemy też uczyć dzieci występu na profesjonalnej scenie. Znaleźliśmy się tutaj w kwietniu, a już w maju premierę miał "Kopciuszek" Jana Brzechwy, w którym oprócz sześciolatków - mojej Laury i syna Izy, Fivosa, oraz ich rówieśników - wystąpili też 3-4 latkowie i kilkunastoletnie baletnice. Na scenie mieliśmy więc dzieci w wieku 3-13 lat. Choć brzmi to niewiarygodnie, wszystko się udało - przyznaje Kościk.

Jednak spektakle teatralne to nie jedyny cel Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis, który nazwę swą zaczerpnął z ukochanego słuchowiska Jadwigi Kościk - "Drzewka Aby Baby", którego premiera na pewno w najbliższym roku znajdzie się w repertuarze teatru.

- Prowadzimy regularne zajęcia i próby, które trwają w sobotę od 11 do 13, od niedawna też we wtorki między 17 a 19. Warsztaty kończymy nowym spektaklem. Tyle, że już wcześniej wiemy, jaki spektakl będziemy przygotowywać i zajęcia dla dzieci prowadzimy pod tym kątem. Oczywiście ćwiczenia muzyczne czy oddechowe są ogólne, ale podczas pracy trzymamy się tekstu scenariusza. Tak było z "Kopciuszkiem" i tak jest z "Bolkiem i Lolkiem" - mówi Izabela Sokołowska-Boulton, odpowiedzialna za choreografię i układ ruchu w spektaklach.

Do przedstawienia przygotowuje się około 20 dzieci. To jednak nie oznacza, że nowe dzieci nie mogą dołączyć do grupy.

- Ponieważ mamy już wypracowaną bazę, nowe osoby nie zakłócają nam pracy. Jeśli byłoby dużo więcej dzieci, to po prostu podzielimy je na grupy i każda z grup będzie w danym momencie robić coś innego. Jedni pracować będą na scenie, gdy inni przygotowywać im będą scenografię pod moim okiem. Jesteśmy gotowi na znacznie większą grupę dzieci niż obecnie - dodaje Magda Adamowska.

W repertuarze Sopockiego Teatru Muzycznego znajdują się Bajki Grajki Polskiego Radia. Jest już "Kopciuszek" Jana Brzechwy, w sobotę 6 grudnia premierę mieć będzie "Baśń o Bolku i Lolku: Królowa Zima", zaś w najbliższym czasie pojawi się wspomniane "Drzewko Aby Baby" i "Legenda o Sielawowym Królu".

- Dzisiejsze bajki oparte są na obrazie, nie pobudzają dziecięcej wyobraźni, co jest przecież największą zaletą Bajek Grajek. Dzięki nam słuchowiska poznają nie tylko dzieci, które przygotowują się do spektaklu, ale też całe ich rodziny. Tak naprawdę bardziej niż o dzieci obawiałyśmy się właśnie o rodziców, bo już sam dowóz dzieci na zajęcia to pewne obciążenie, a tuż przed spektaklem spotykamy się codziennie - mówi Jadwiga Kościk.

Zajęcia teatralne Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis prowadzone są nieodpłatnie. Członkinie fundacji pracują z dziećmi za darmo.

- Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne, jednak podczas przygotowań do spektaklu zmuszone jesteśmy korzystać z darowizn od rodziców. Same działamy non profit, ale trzeba opłacić muzyków, akustyka czy oświetleniowca i przygotować scenografię. Wolałybyśmy mieć inne źródło finansowania, dlatego staramy się o środki z miasta i o sponsorów. Pewne jest, że zajęcia, które prowadzimy, nie będą obwarowane obowiązkowymi opłatami - przyznaje szefowa teatru.

Najbliższa okazja, by zobaczyć Sopocki Teatr Muzyczny Baabus Musicalis będzie w sobotę, 6 grudnia o godz. 11 w Teatrze na Plaży, kiedy pokazana zostanie premiera spektaklu "Baśń o Bolku i Lolku: Królowa Zima". Wstęp na spektakl jest wolny, a zainteresowanie nim bardzo duże, więc ci, co przyjdą tuż przed godz. 11 prawdopodobnie nie będą mogli obejrzeć przedstawienia, bo miejsc na widowni po prostu zabraknie. Widownia ma zostać otworzona o godz. 10:30.

Kolejny pokaz spektaklu zaplanowano 13 grudnia o godz. 13 podczas Sopockiego Jarmarku Świątecznego. "Baśń o Bolku i Lolku..." zobaczyć będzie można też 15 stycznia w Teatrze na Plaży. Spektakle dziecięcej sceny oglądać będzie można także w trakcie ferii zimowych (pierwsza połowa lutego). Między 7 a 14 lutego w Teatrze na Plaży zorganizowane zostaną przez twórczynie Baabus Musicalis warsztaty teatralne "Zimowy teatr". Uczestnictwo również będzie bezpłatne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji