Warszawa. O filozofii dla dzieci w Rampie
Teatr Rampa zaprasza na warsztaty filozoficzne dla dzieci organizowane bezpośrednio po spektaklu wg książki Leszka Kołakowskiego "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?" w adaptacji i reżyserii Cezarego Domagały.
Bezpośrednio po spektaklu, dla wcześniej zgłoszonych dzieci, odbywać się będą WARSZTATY FILOZOFICZNE DLA DZIECI prowadzone przez Joannę Wągiel z Pracowni Filozoficznej "Eureka" w Warszawie. Warsztaty kosztują 5 zł (od dziecka). Grupa może liczyć maximum 25 osób.
Warsztaty mają charakter ukierunkowanej rozmowy z dziećmi, nastawionej na kształtowanie samodzielnego i logicznego myślenia, w tym wypadku w oparciu o obejrzany spektakl. Jest on doskonałym odniesieniem dla takich ćwiczeń, gdyż - za sprawą Autora, wybitnego myśliciela i intelektualisty - ma on sam w sobie charakter filozoficzny. Animatorka Warsztatów - Pani Joanna Wągiel zaproponowała do wyboru trzy tematy takiej "dysputy":
1. Marzenia nosorożca i rzeczywistość wróbla?
2. Odwaga nosorożca czyli o tym, czy warto dzielić się marzeniami?
3. Czy warto i dlaczego przekraczać własne ograniczenia?
Zajęcia prowadzone są w grupach od 10 do 25 osób i trwają około 45 minut dla różnych grup wiekowych - grupa 4-6 lat, grupa 7-10, grupa 11-13 lat.
Pogadanki są prowadzone wg metody Lipmana, której głównym celem jest wykształcenie u uczestników umiejętności samodzielnego myślenia za pomocą krótkich opowiadań, malarstwa, muzyki, filmu. Metoda bazuje na wrodzonej dociekliwości dziecięcej oraz ciekawości świata, który je otacza. Tu bazą będzie spektakl teatralny. Po sformułowaniu pytań do spektaklu, wspólnym wyjaśnieniu definicji i pojęć, dzieci same inicjują rozmowę na zadany temat, a osoba, która animuje zajęcia jest dla nich wsparciem oraz podsumowuje zajęcia. Na zakończenie spotkania młodsze dzieci przygotowują krótką pracę za zadany temat (rysunek, praca z plasteliny, klocków itp.).
Dla starszych - jest to drama, praca pisemna w grupach, przygotowanie krótkiej rozprawki itp. Zajęcia kończy wspólny gromki okrzyk "Eureka!"
Jednym z głównych celów zajęć, jest umożliwienie każdemu wypowiedzenia się. Zaletą tego typu zajęć jest nabycie przez dzieci umiejętności wiązania faktów oraz korzystania z nich.
Metoda Lipmana przygotowuje dzieci do dalszego zdobywania wiedzy.
Chęć udziału dziecka w warsztatach należy zgłosić w Kasie Teatru przy rezerwacji biletów na spektakl, a przy ich odbiorze wykupić dodatkowy bilet w cenie 5 złotych.