Artykuły

Wrocław. "Pustyna" Tankreda Dorsta w Polskim

Beatyfikacja Charlesa de Foucauld w listopadzie niemal zbiegła się z prapremierą polską sztuki Tankreda Dorsta o francuskim eremicie i misjonarzu. Już w sobotę [10 grudnia] zobaczymy Adama Cywkę wcielonego w świętego pustelnika z Sahary na deskach wrocławskiego Teatru Polskiego.

Niemieckiego dramaturga zafascynowała barwna postać dandysa i arystokraty, oficera kolonialnej armii francuskiej w Algierii, który swoje przeznaczenie odnalazł na drodze do świętości, jako misjonarz pracujący z Tuaregami na Saharze. Pustynia - doświadczenie samotności, ubóstwa, cierpienia w ekstremalnych warunkach, przekraczania, zdawałoby się niemożliwych, granic duchowych i fizycznych, w poszukiwaniu tajemnicy istnienia - okazała się przestrzenią dla jego głębokiego wewnętrznego wzrastania. I miejscem tragicznej śmierci z rąk członka sufickiej sekty .

Reżyser Witt-Michałowski, absolwent wrocławskiej szkoły teatralnej, poznał Dorsta w trakcie swoich dalszych studiów w Niemczech. - Sztuka o Foucauld była jedna z lepszych rzeczy, jakie ostatnio czytałem - mówił niedawno.

"Pustynia" nie jest biografią Charlesa de Foucauld, a oparta została na jej fragmentach, jest rodzajem impresji o życiu człowieka, który stał się świętym, a doświadczył przeciwstawnych granic w oceanie człowieczeństwa. Walczył z uczuciem pychy, fascynowało go zło, śmierć, sytuacje ekstremalne, prowokowane na granicy szaleństwa, przeżywane bez taryfy ulgowej, zarówno w sferze fizycznej, jak i duchowej. W spektaklu zobaczymy człowieka z krwi i kości, o wielkiej odwadze, który usiłował naśladować życie Chrystusa, znosił samotność, żył dla innych, stawał się od nowa chrześcijaninem w świecie islamu, zachowując szacunek dla religii muzułmanów. Przełożył nawet Ewangelię na język tuareski, a Arabowie nazywali go marabutem. Twórcy teatru zwracali uwagę, jak ważna może stać się to postać dla dialogu między religiami.

To także rzecz o wewnętrznej przemianie. O pustyni, jako miejscu przemiany.

To także świetny tekst i świetne tłumaczenie, bo sztukę Dorsta z niemieckiego przełożył niezrównany Jacek St. Buras.

Dziś [8 grudnia] o godz. 17 w foyer teatru widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję posłuchać ciekawego spotkania z samym Tankredem Dorstem i bratem Morisem ze wspólnoty Małych Braci Jezusa, od 13 lat mieszkającym w Polsce, autorem publikacji o wyniesionym na ołtarze pustelniku z Tamanrasset. Dowiemy się też wiele o Małych Braciach Jezusa, zgromadzeniu założonym w Afryce z inspiracji działalnością Foucauld. Tytuł spotkania znamienny "Charles de Foucauld - między szaleństwem a świętością". Spotkanie poprowadzi Wojciech Bonowicz ze "Znaku".

"Pustynia" - premiera, sobota 10 grudnia, godz. 19, Teatr Polski, ul. Zapolskiej 3, spotkanie z Tankredem Dorstem, bratem Morisem, Ursulą Ehler - piątek 9 grudnia, godz. 17.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji