Literacki spis treści
Aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna. Grała u największych polskich reżyserów. Zasłynęła też z niewybrednego i bezpretensjonalnego zachowania. Kolejnym gościem cyklu "Spis Treści" będzie Joanna Szczepkowska - spotkanie 7 grudnia w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin.
Obok teatru zajmuje się literaturą. Jest pisarką, scenarzystką i felietonistką. Zadebiutowała jeszcze w czasie studiów w spektaklu "Trzy siostry" w Teatrze Telewizji. Pierwszy raz na małym ekranie wystąpiła w serialu telewizyjnym "Czterdziestolatek" w reżyserii Jerzego Gruzy.
W 1975 r. ukończyła studia w PWST w Warszawie i zagrała w filmie "Con amore". Za tę rolę dostała w 1976 r. nagrodę za najciekawszy debiut.
To ona 28 października 1989 r. w Dzienniku Telewizyjnym powiedziała "Proszę państwa, 4 czerwca 1989 r. skończył się w Polsce komunizm". Od tego czasu minęło dwadzieścia pięć lat, a Szczepkowska nadal jest jedną z najpopularniejszych polskich aktorek. Grała u takich reżyserów jak Erwin Axer, Kazimierz Dejmek, Agnieszka Glińska, Jerzy Jarocki, Tadeusz Konwicki, Kazimierz Kutz, Maciej Prus, Andrzej Wajda.
W 1997 r. wydała tom wierszy "Miasta do wynajęcia", w tym samym roku napisała też monodram "Goła baba". W 1999 r. rozpoczęła stałą współpracę z "Wysokimi Obcasami". Felietony powstałe w trakcie tej współpracy ukazały się w formie samodzielnych zbiorów, "Drugie podwórko" i "Sześć minut przed czasem". W 2003 wydała zbiór opowiadań "Fragmenty z życia lustra". Wśród autorów literackiego spisu treści Joanny Szczepkowskiej znajdą się: Émile Ajar, Stanisław Barańczak, Konstanty Ildefons Gałczyński, Zbigniew Herbert, Adam Mickiewicz, Sylvia Plath.
***
Spotkanie z Joanną Szczepkowską w niedziele 7 grudnia w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin o godz. 18. Bilety w cenie 5 zł.