Artykuły

Warszawa. "Kordian" propozycją Teatru Narodowego na 250-lecie polskiego teatru

"Kordian" Juliusza Słowackiego w reż. Jana Englerta to jedna z propozycji Teatru Narodowego w Warszawie na przyszłoroczny jubileusz 250-lecia polskiego teatru. W czwartek sejmowej komisji kultury swoje propozycje przedstawiły także pozostałe sceny narodowe.

Dokładna data rocznicy 250-lecia polskiego teatru, utworzonego z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, przypada 19 listopada 2015 r. Z tej okazji - jak zapowiedział dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie Krzysztof Torończyk - widzowie będą mogli obejrzeć "Kordiana" Juliusza Słowackiego w interpretacji Jana Englerta. Ponadto z okazji jubileuszu teatr przedstawi dzieła Adama Mickiewicza; będą to "Dziady" i "Pan Tadeusz".

- Mickiewicz i Słowacki to są fundamentalne nazwiska w literaturze polskiej, które przy okazji tego niezwykłego święta powinny być w sposób szczególny wyeksponowane - podkreślił Torończyk. Dodał przy tym, że "Dziady" w reżyserii litewskiego twórcy Eimuntasa Nekrosiusa będą miały premierę w grudniu przyszłego roku. "Litwin pokaże "Dziady". To może być interesujące, do tej pory pokazywaliśmy "Dziady" w polskich kategoriach realizacyjnych, więc zobaczymy jak ten emocjonalny stosunek będzie wyglądał w relacji Litwina, który jest wybitnym, światowej klasy reżyserem - zachęcał Torończyk.

Zapowiedział też, że 12 września 2015 r. we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową artyści zajmą Plac Teatralny. - Pokażemy naszej społeczności warszawskiej i ogólnopolskiej teatr w wymiarze plenerowym. Chcemy otworzyć to wszystko, co jest tajemnicą teatru, co jest jego historią, co jest jego dokonaniami - mówił Torończyk. Dodał, że będzie to "pierwsza w historii wielowątkowa prezentacja teatru na powietrzu". Wśród atrakcji ma być m.in. "ożywienie" znajdującego się w tym miejscu pomnika Wojciecha Bogusławskiego.

Dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski zapowiedział m.in. wystawienie 6 listopada "Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki w reż. Davida Pountney'a, twórcy z Wielkiej Brytanii. - Po prostu chcę, żeby ktoś z innej sfery kulturowej odczytał "Straszny dwór" i powiedział nam, czy to jest dzieło uniwersalne, czy to jest dzieło lokalne - tłumaczył Dąbrowski.

Za "największy wkład" Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w przyszłoroczny jubileusz Dąbrowski uznał uruchomienie systemu rejestracji i streamingu spektakli, które będą wystawiane w kierowanej przez niego instytucji. - To już jest totalna nowoczesność. To robi Wiedeń, robi Berlin, w innej formie także Metropolitan Opera z Nowego Jorku. Doszlusowujemy do tej absolutnej czołówki europejskiej -podkreślił dyrektor.

Jubileusz polskiego teatru - w ocenie Dąbrowskiego - powinien być także okazją do zwrócenia uwagi na potrzebę większej dbałości o talenty artystyczne. - Talent jest wartością nadzwyczajną, a w sztuce rozwinięty talent oznacza bardzo szczególny sposób rozmowy z Panem Bogiem. Bo to jest to medium, które łączy człowieka z najwyższymi wartościami, jakie wykreował w swojej ziemskiej egzystencji z nadzieją, że jest coś jeszcze lepszego niż ziemia - podkreślił. Dodał przy tym, że w dziedzinie muzyki Polska dostarcza światu mniej niż mniejsza od niej Estonia czy Łotwa.

Uroczysta inauguracja 250-lecia polskiego teatru odbędzie się 12 lutego w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie - poinformował jego wicedyrektor ds. artystycznych Sebastian Majewski. - Zapraszamy o godz. 17.30 na takie działanie, które nazywa się "Trafny strzał " w ramach 250-lecia, a potem na spektakl "Trylogia" w reżyserii Jana Klaty - powiedział Majewski. Wśród najbliższych premier Teatru Starego wymienił "Nie-Boską komedię" Zygmunta Krasińskiego w interpretacji Pawła Demirskiego. W inscenizacji pojawią się również dzieła Szekspira, Witkacego, Czechowa i Dostojewskiego.

W dyskusji posłowie, którzy polskie sceny narodowe określili m.in. jako "najważniejsze" lub "flagowe placówki", przypomnieli, że Sejm w piątek ma podjąć uchwałę ustanawiającą rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru. Zwracali także uwagę na konieczność prowadzenia programów edukacyjnych, które w większym stopniu zachęcą Polaków do pójścia do teatru. Posłowie omawiali też kwestie związane z finansowaniem teatrów; pozytywnie odnieśli się m.in. do postulatu obecnych na posiedzeniu dyrektorów, który dotyczy zmian przepisów w ustawie budżetowej zamrażających fundusz osobowy w teatrach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji