Artykuły

Toruń. "Miny polskie" Grabowskiego i Nyczka u Horzycy

Teatr im. Horzycy zaprasza na trzecią premierę bieżącego sezonu - "Miny polskie" Mikołaja Grabowskiego i Tadeusza Nyczka na podstawie Wojciecha Bogusławskiego, Stanisława Wyspiańskiego i Witolda Gombrowicza w reż. Mikołaja Grabowskiego, która odbędzie się 20 grudnia.

"Miny polskie" to teatralno-literacki patchwork, który pokazuje, jak gesty, miny oraz pozy zdominowały i organizują życie artystyczne, społeczne i polityczne Polaków od wielu pokoleń, i mimo tylu zmian obyczajowych i ustrojowych wciąż podlegają podobnym rytuałom.

Scenariusz autorstwa Mikołaja Grabowskiego i Tadeusza Nyczka oparty jest na "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego, utworach Witolda Gombrowicza (m.in. "Dziennikach", "Ferdydurke" i "Ślubie") i "Mimice" Wojciecha Bogusławskiego - historycznym podręczniku pracy aktora w XIX-wiecznym teatrze. W "Minach polskich" ten popularny niegdyś zbiór zasad gry scenicznej zostanie zaprezentowany dzisiejszej publiczności po raz pierwszy w kontekście społecznym, wykraczając poza ściśle teatralne znaczenia.

"Miny polskie" łączą swoisty komizm dzieła Bogusławskiego z tyle dramatyczną, co komediową wymową dzieł Wyspiańskiego i Gombrowicza, sprawiając, że w tym swoistym tryptyku scenicznym zobaczymy, jak polski duch sarmacki stroi miny do ducha romantycznego, co od wieków stanowi esencję naszego życia zbiorowego.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" realizowanego z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń realizowanych dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Celem Konkursu jest wzmocnienie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów, nagradzanie najciekawszych interpretacji dawnej literatury, a także wspieranie poszukiwań zapomnianych dzieł przeszłości, zasługujących na istotne miejsce w zbiorowej pamięci.

W Konkursie biorą udział zarówno projekty przedstawień, jak i gotowe realizacje polskich tekstów powstałych przed końcem roku 1969, tj. rokiem śmierci Witolda Gombrowicza. Najciekawsze projekty wybrane w pierwszym etapie Konkursu otrzymały dofinansowanie na realizację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyboru dokonała Komisja Artystyczna składająca się z wybitnych znawców teatru i dramatu. W etapie drugim Jury ocenia gotowe przedstawienia, zarówno te powstałe na podstawie projektów rekomendowanych przez Komisję Artystyczną, jak i inne, mające premierę między 26 września 2013 roku a 31 sierpnia 2015 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji