Wrocław. Wyklad o The Living Theatre w Instytucie Grotowskiego
Jednego z najbardziej kontrowersyjnych teatrów XX wieku dotyczył będzie wykład dr Joanny Ostrowskiej. Odbędzie się 5 grudnia, w piątek, o godz. 18.00 w Sali Kinowej.
Drugi wykład w ramach kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań "Zapomniane rewolucje: Druga Reforma Teatru" będzie poświęcony amerykańskiemu Living Theatre, jednemu z najbardziej znanych teatrów, jakie działały w drugiej połowie XX wieku i wywarły wpływ nie tylko na teatr amerykański, lecz także światowy. Zespół założoy przez dwoje potomków emigrantów z Europy, Juliana Becka i Judith Malinę, w sposób trwały i znaczący zmienił estetykę teatralną, wprowadził nowe sposoby budowania przedstawień, a także, jak żaden inny zespół w historii, używał teatru do komentowania, protestowania i kształtowania sfery publicznej. Czy jednak Living Theatre wart jest zapamiętania i zapisania w kartach historii jedynie ze względu na rozruchy, jakie powodowały ich performatywne przedstawienia oraz dwuznaczną sławę, jaka towarzyszyła zespołowi? Na te pytania postara się odpowiedzieć podczas wykłady dr Joanna Ostrowska.
Tematem będzie nie tylko niebywała historia teatru w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych - okresie ich największej sławy, lecz także współczesna działalność zespołu istniejącego od końca lat czterdziestych XX wieku. Główny nacisk zostanie położony na to, w jaki sposób przekonania polityczne i ich radykalizacja wpłynęły na przemiany estetyki przedstawień.
Dr Joanna Ostrowska jest adiunktem w Zakładzie Performatyki Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza; autorką kilkudziesięciu artykułów w językach angielskim, francuskim, hiszpańskim, czeskim i słoweńskim oraz esejów i tłumaczeń z języka angielskiego opublikowanych m.in. w "New Theatre Quarterly", "Pamiętniku Teatralnym", "Kulturze Współczesnej"; współredaktorką trzech prac zbiorowych; współautorką razem z Juliuszem Tyszką "Szkiców o teatrze alternatywnym", Poznań 2008; autorką "The Living Theatre - od sztuki do polityki", Poznań 2005. Ostatnio wydała książkę "<
Otwarty Uniwersytet Poszukiwań to program regularnych spotkań o charakterze wykładów i warsztatów i seminariów odbywających się w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, adresowanych do wszystkich zainteresowanych poruszaną w ich trakcie tematyką, a w sposób szczególny do studentów uczelni wyższych Wrocławia i innych polskich ośrodków akademickich.
Swą nazwą inicjatywa ta nawiązuje z jednej strony do tradycji otwartych uniwersytetów i wszechnic działających na pograniczu lub poza instytucjonalnym systemem szkolnictwa wyższego, z drugiej do Uniwersytetu Poszukiwań Teatru Narodów, który z inicjatywy i pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego odbył się we Wrocławiu w roku 1975.
Wstęp na wykład jest wolny.