Na festiwalu w Rzeszowie
Z nagrodą aktorską wraca z Rzeszowa spektakl "Utwór o Matce i Ojczyźnie" szczecińskiego Teatru Współczesnego. Jury odbywającego się tam festiwalu uhonorowało Irenę Jun.
Przedstawienie w reżyserii Marcina Libera oparte na tekście Bożeny Keff to opowieść o bolesnych relacjach matki i córki. To historia malej wojny rodzinnej, ale i tej wielkiej, która starszej z kobiet złamała życie, a młodszej - mocno skrzywiła. "Utwór o Matce i Ojczyźnie" od premiery w 2010 roku był wielokrotnie prezentowany na różnych krajowych przegladach teatralnych,zdobył też sporo nagród (wśród nich dwa Bursztynowe Pierścienie).
53. Rzeszowskie Spotkania Teatralne organizowane były przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej. W tym roku zmieniono formułę imprezy, by promować działania artystyczne, których istotą jest poszerzanie dramatyczności m.in. za sprawą nowych mediów. Program festiwalu budowały spektakle wykorzystujące nowoczesne technologie cyfrowe w konstruowaniu rzeczywistości scenicznej oraz projekty artystyczne mieszczące się na styku teatru i performance'u, instalacji, koncertu czy filmu.
Sześcioosobowe jury złożone ze studentów i doktorantów uczelni artystycznych i kierunków uniwersyteckich związanych z teatrem zdecydowało, iż jedyna nagroda aktorska przyznana zostanie Irenie Jun za rolę Meter.
Jun to aktorka i reżyserka, mistrzyni słowa, uznawana za jedną z najwybitniejszych odtwórczyń ról beckettowskich na świecie. Związana jest z warszawskim Teatrem Studio, ale współpracuje od wielu lat z Teatrem Współczesnym. Wyreżyserowała tu "Ballady i romanse", "Tristana i Izoldę" oraz "Pana Tadeusza". Aktorsko, poza "Utworem o Matce i Ojczyźnie", oglądać można ją było w "Weselu" w reż. Anny Augustynowicz, gdzie wcieliła się w Wernyhorę.