Artykuły

Gniezno. Legendy o wypędzonych ciąg dalszy

W ramach rezydencji artystycznych "Niewidzialni" 28 listopada w Teatrze im. Fredry premiera spektaklu "Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci" w reż. Rafała Urbackiego do tekstu Artura Pałygi.

Punktem wyjścia do powstania nowego spektaklu partycypacyjnego jest legenda o wypędzeniu żebraków i chromych z Gniezna tuż przed 23 kwietnia - dniem św. Wojciecha, patrona miasta, kiedy to odbywa się uroczysta procesja z relikwiami świętego.

"Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci" zaczyna się tam, gdzie podanie się kończy. Uczestnicy projektu wraz z artystami tworzą reinterpretację legendy i dopisują ciąg dalszy. Powstaje w ten sposób epicki obraz zemsty żebraków i oblężenia miasta, który wprowadza widza w wypełnioną cielesnością iluzję sceniczną, by w punkcie największego napięcia, przełamać strukturę spektaklu. Twórcy poprzez działania sceniczne poruszają tematykę patrzenia, jego kierunków i filtrów kulturowych. Podejmują kwestię na co wolno, a na co nie można patrzeć, gdzie jest spojrzenie, gdy pojawia się temat tabu.

"Na co się patrzy, kiedy się nie patrzy? Kiedy się wzrokiem unika, na co się spogląda? Jakie przestrzenie niewidziane dotąd się widzi, kiedy się nie patrzy. Kiedy się wzrok odwraca od człowieka, to się go na co przerzuca?"

Poprzez monologi, kompilowane przez dramaturga Artura Pałygę oraz wspólne działania sceniczne aktorów gnieźnieńskiego teatru i osób o alternatywnej motoryce, prowadzona jest gra z symboliką wykluczonego, wbrew politycznej poprawności. Struktura wsparta jest schodzącym z nieba św. Wojciechem, który w poszukiwaniu swojego palca, rozpoczyna koncert mówiący o tworzeniu nowej wspólnoty i nowej mitologii "paralictwa", pozbawionej figur stygmatyzujących i deformujących obraz osób o alternatywnej motoryce.

W całość wkomponowana zostanie muzyka Bajzla (Piotra Piaseckiego) z tekstami piosenek autorstwa Artura Pałygi. Powrót "osób chromych" i symboliczne oblężenie przez nich Gniezna służy wytworzeniu nowej, pełnej świadomości przestrzeni społecznej, gdzie nie ma niesprawności, a alternatywna motoryka, gdzie nie ma narzuconej normy, tylko różnorodność.

Spektakl jest podsumowaniem projektu "5 zmysłów. Ekspresja" i powstał dzięki współpracy Teatru Fredry, Stowarzyszenia Edukacyjnego MCA oraz More Than One Production

Patronat honorowy: Ambasada Ukrainy w Polsce

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji