Artykuły

Monolog za monologiem

- Ta sztuka to prawie monodram. Jest bardzo trudna i wyczerpująca fizycznie dla aktora. Godzina i 40 minut grania na scenie - mówi MAREK MILCZARCZYK, odtwórca tytułowej roli w "Komediancie" w Teatrze im. Horzycy w Toruniu.

"Komediant" Thomasa Bernharda to najnowsza propozycja Teatru im. Wilama Horzycy. Premiera dziś [3 grudnia] o godzinie 19.

- Wielokrotnie grywałem już główne role, ale jeszcze nigdy w życiu nie zagrałem czegoś takiego. Złożoność głównego bohatera, jego pedanteria, dążenie do doskonałości. Musiałem sobie to wszystko poukładać w głowie znając już cały, około 60-stronicowy tekst - mówi Marek Milczarczyk [na zdjęciu], który w spektaklu gra główną rolę Bruscona. - Ta sztuka to prawie monodram. Jest bardzo trudna i wyczerpująca fizycznie dla aktora. Godzina i 40 minut grania na scenie, na której należy wygłaszać monolog za monologiem. Sztuka opowiada o losach aktora Bruscona, podróżującego po kraju ze swoją "komedią ludzkości", w której występują Juliusz Cezar, Napoleon, Churchill, Einstein, Hitler, Madame Curie... Przyjeżdża do prowincjonalnego miasteczka Utzbach. Wymagania Bruscona są niezwykle wysokie. Każde przedstawienie musi być przygotowane perfekcyjnie. Zmusza wszystkich do całkowitego poświęcenia się sztuce. Nie toleruje nieudolności syna, dyletanctwa córki, hipochondrii żony. W swojej pracy nie uznaje żadnych kompromisów. Sztuka prowokuje do postawienia sobie trudnych i ważnych pytań: Czy Bruscon jest nieszczęśliwym megalomanem czy niedocenionym geniuszem? Czy jest chorym samotnikiem, czy przenikliwym diagnostą? Pomimo że Thomas Bernhard jest trudnym autorem, sztuka jest napisana wbrew pozorom dowcipnie.

Spektakl wyreżyserował Michał Kotański, który po raz pierwszy współpracował z toruńskimi aktorami. - Atmosfera w tej grupie jest doskonała. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ to dobrze rzutuje na naszą współpracę - mówi reżyser. - Sztuka jest napisana doskonałym językiem. Moim zdaniem, opowiada między innymi o nadaniu sensu życiu wbrew wszystkiemu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji