Artykuły

Toruń. Teatralni amatorzy skonfrontują się w Od Nowie

Osiem, w tym siedem konkursowych, spektakli przygotowanych przez teatry amatorskie z całego województwa zobaczą widzowie przeglądu "Teatr" w ramach Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu, których organizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury.

Konfrontacje odbędą się w sobotę, 6 grudnia o godz. 11 w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" w Toruniu.

Każde spośród siedmiu zaproszonych do udziału w przeglądzie konkursowym przedstawień jest wyjątkowe. Inspiracją dla ich twórców były zarówno powieści historyczne, jak i osadzone w nowoczesności teksty dramatyczne. W programie są spektakle humorystyczne i radosne, są też takie, które skłaniają do zadumy i refleksji nad sobą. Wszystkie są ciekawe i inspirujące.

Bydgoski ARLETeatr pokaże widowisko Miasto Nad Kanałem na podstawie powieści Most Królowej Jadwigi Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Wyreżyserowane przez Arletę Szatkowską przedstawienie to znakomicie skomponowane widowisko, łączące elementy teatralne z piosenką, tańcem i projekcjami multimedialnymi. Tytułową bohaterką przedstawienia jest Bydgoszcz, której dzieje zostały pokazane na przykładzie jednego obiektu.

Zupełnie inny charakter ma najnowsza propozycja Inowrocławskiego Teatru Otwartego. Tym razem podopieczni Elżbiety Piniewskiej zrealizowali spektakl według dramatu Love and Information Caryl Churchill. Temat braku bliskości w świecie nieustannego kontaktu poprzez media społecznościowe jest ważny dla większości młodych ludzi i wielokrotnie był podejmowany przez autorów spektakli, filmów czy literatury. Spektakl w reżyserii Elżbiety Piniewskiej pokazuje, że również dziś niektórzy są samotni pomimo ciągłego skomunikowania z facebookowymi znajomymi.

Problemy współczesnej młodzieży są też tematem kolejnego przedstawienia A po dniu nastaje noc według Tima Etchellsa. Spektakl teatru W Niewoli Ust z bydgoskiego Pałacu Młodzieży wyreżyserował Jacek Małachowski. Tekst sztuki jest listą zaleceń, poleceń i życiowych rad często wygłaszanych przez dorosłych i kierowanych do dzieci. W realizacji bydgoskiego teatru kolejne zdania są skandowane przez aktorów unisono, transowy rytm spektaklu budują nie tylko słowa, ale również ruch sceniczny, który opiera się na prostych, schematycznych frazach.

Teatr CBR'60 z Brodnickiego Domu Kultury przedstawi spektakl Fotoplastikon w reżyserii Anety Giemzy-Bartnickiej. Scenariusz napisali członkowie zespołu podczas dyskusji o swoich bolączkach i troskach, marzeniach i tęsknotach. Obserwując otaczający świat młodzi ludzie odkrywają siłę marzeń i to, czasem marzenia nie mogą się spełnić.

Dzieci z teatru Bum Bum Cyk, który w Szkole Podstawowej nr 18 w Toruniu prowadzi Małgorzata Peplińska przygotowały aż dwa spektakle. Pierwszy z nich to Baśń o rycerzu bez konia Marty Guśniowskiej. Pogodna bajka o nieszczęśliwym Rycerzu bez Konia i tak samo nieszczęśliwym Koniu bez Rycerza, którzy po wielu perypetiach odnajdują się i tworzą odtąd zgraną parę. Spektakl zachwyca nie tylko pełnym humoru tekstem, lecz również pomysłowymi zabiegami inscenizatorskimi. Młodzi aktorzy operują maską i lalką, animują rekwizyty, wykorzystują je w funkcji lalki. Całość dopełnia bezpretensjonalna i znacznej mierze spontaniczna gra dzieci, która gwarantuje dobrą zabawę.

Drugim spektaklem zrealizowanym pod kierunkiem Małgorzaty Peplińskiej jest monodram Ło chorym dziadku i kamiennym gorncku według Kazimierza Maurera w wykonaniu Mai Marjańskiej. Młoda aktorka z wdziękiem posługuje się gwarą i bez trudu odnalazła się w inscenizacji sieradzkiej gawędy ludowej.

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu tworzący teatr Azyl zmierzyli się Witoldem Gombrowiczem. Na podstawie Iwony, księżniczki Burgunda przygotowali spektakl Iwona, miłość rebours. Spektakl wyreżyserował Tomasz Bieliński. Chociaż ta wersja Iwony różni się istotnie od tekstu oryginalnego, inne niż u Gombrowicza jest nawet zakończenie, inscenizatorom udało się zachować wymowę pierwowzoru. Nadal jest to bowiem uniwersalna i ponadczasowa opowieść o wyobcowaniu jednostki w świecie konwenansów i fałszywych uśmiechów.

Gościem tegorocznych konfrontacji będzie teatr wymyWammy, który przedstawi spektakl improwizowany przygotowany pod kierunkiem Katarzyny Chmary. Teatr improwizowany to swoiste potyczki intelektualne pomiędzy widzami i twórcami spektaklu. Nasz spektakl będzie powstawał spontaniczne, w reakcji na nieprzewidywalne sugestie widzów - mówi o przedstawieniu Katarzyna Chmara. - Postaramy się zaskoczyć widzów refleksem, błyskotliwością. Przyjdźcie i wyreżyserujcie nasz występ! Dajemy Wam wyjątkową okazję, by powpuszczać nas w maliny! - zachęca.

Konkursowe spektakle oceni jury w składzie: Dorota Nowak - aktorka i instruktorka teatralna, absolwentka PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie (Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu), Jan Polak - aktor, reżyser, dyrektor Teatru Impresaryjnego we Włocławku, Ireneusz Maciejewski - reżyser teatralny, aktor, mim i performer, absolwent Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku) i Jerzy Rochowiak - autor sztuk teatralnych, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu.

***

Toruń, 6 grudnia 2014 r. (sobota), godz. 1100

Teatr - przegląd w ramach Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu

Organizator: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu

miejsce: ACKiS "Od Nowa"

Wstęp wolny!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji