Artykuły

Warszawa. Pokazy "Pensjonatu Madryt" w M25

Szwajcarska Fundacja dla Kultury PRO HELVETIA i M25 zapraszają na pokazy teatralne "Pensjonat Madryt" w reż. Natalii Korczakowskiej. Pokazy odbędą się 8 i 9 grudnia 2005 w M25 - ul. Mińska 25, Warszawa-Praga. Wstęp wolny.

"Pensjonat Madryt" - pokaz jest adaptacją dwóch tekstów Aglaji Veteranyi "Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze" i "Regał ostatnich tchnień" w reżyserii Natalii Korczakowskiej.

Spektakl Korczakowskiej to próba spotkania Algaji z Ojcem w hoteliku Pension Madrit, nazywanym przez nią Przytułkiem Dla Starych Cyrkowców.

Korczakowska podejmuje temat odchodzenia, dlaczego młody wartościowy człowiek podejmuje decyzję, żeby odejść. Aglaja chce zobaczyć świat pięknym mimo dominującej w nim przemocy. Nie ucieka od rzeczywistości, chce ją podnieść, nadać jej znaczenie, ale rzeczywistość okazuje się za okrutna na jej wrażliwość.

Matka Aglaji pracowała jako akrobatka, zarabiając pieniądze wiszeniem pod kopułą cyrku. Jej ojciec kochał siostrę Aglaji "jak kobietę", zmiażdżył jej nogę traktorem, żeby go nie opuściła.

Na poddaszu w "Pension Madrit" Ojciec prosi Aglaję, żeby mówiła. Ustawia przed nią kamerę. Cała rodzina miała obsesję filmowania, fotografowania. Aglaja wykorzystuje sytuację do rozliczenia się z nim, opowiada ich historię, wciąga go w swój świat gdzie Matka ma dwa metry wzrostu (gra: Dorota Siachowicz - Garderobiana teatru Powszechnego) a Tata (sobowtór) jest studwudziesto centymetrowym liliputem (gra: Ryszard)

Wystąpią: w roli Aglaji: Eliza Borowska (na zdjęciu), Paweł Nowisz (w roli Ojca), Dorota Siachowicz (Matka), Maciek Wyczański (Odźwierny), Ryszard (Ojciec 2)

Natalia Korczakowska jest młodą, charyzmatyczną reżyserką, absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze. Obecnie pracuje w Teatrze Wybrzeże. Na początku stycznie da premierę w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Aglaja Veteranyi urodziła się w 1962 roku w Bukareszcie, w rodzinie artystów cyrkowych. Po ucieczce z Rumunii rodzina uzyskała azyl w Szwajcarii, potem prowadziła koczowniczy tryb życia, jeżdżąc z występami. Dzieciństwo i wczesną młodość pisarka spędziła w hotelach i wozach cyrkowych, poznała wiele krajów i języków. Pisać nauczyła się dopiero w szwajcarskiej szkole z internatem, gdzie niemiecki stał się jej językiem literackim.

Po studiach aktorskich pracowała od 1982 r. jako niezależna aktorka, równolegle zajmując się twórczością pisarską. Po licznych publikacjach w antologiach, pismach literackich i prasie, w 1999 roku nakładem niemieckiego wydawnictwa DVA ukazała się pierwsza powieść Aglaji Veteranyi "Warum das Kind in der Polenta kocht" (Dlaczego dziecko gotuje się w polencie). Powieść została bardzo dobrze przyjęta, autorka otrzymała za nią m.in. roczne stypendium miasta Zurychu oraz liczne nagrody (Nagroda Artystyczna Miasta Berlina 2000, Nagroda im. A. Chamisso).

3 lutego 2002 w Zurychu Aglaja Veteranyi odebrała sobie życie, nie doczekawszy wydania swojej drugiej książki "Das Regal der letzten Atemzüge" (Regał ostatnich tchnień). Opublikowana w sierpniu 2002 roku powieść jest kontynuacją wątków autobiograficznych z debiutanckiej powieści pisarki. Głęboko poruszające opisy smutnej codzienności barwnego świata cyrku, poczucia wyobcowania emigrantów, marzeń o lepszym życiu, w połączeniu z lakonicznym, niezwykle sugestywnym językiem o wielkiej poetyckiej sile wyrazu czyni z prozy Aglaji Veteranyi zjawisko niepowtarzalne w literaturze niemieckojęzycznej.

A.Rosenau

Dojazd do M25 z ul. Grochowskiej w ul. Gocławską lub specjalnym BUSEM z pl. Bankowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji