Warszawa. Słuchowisko i debata w Powszechnym
23 listopada o g. 18 Teatr Powszechny zaprasza na słuchowisko radiowe "Diabelski młyn", oparte na sztuce Artura Pałygi, realizowane z Programem 2 Polskiego Radia. Po słuchowisku, o godz. 19.00, odbędzie się debata prowadzona przez Grzegorz Ślubowskiego.
Od wybuchu konfliktu na Ukrainie polskie media, ale i zwykli obywatele rozważają hipotetyczną możliwość wybuchu otwartego konfliktu zbrojnego między Polską a Rosją. W swojej najnowszej sztuce Artur Pałyga idzie o krok dalej: Wojna przyszła. Rosyjskie wojska przekraczają Bug i dokonują agresji na nasz kraj. Rozwój wydarzeń śledzimy oczami kolejnych postaci - polityków, prawicowych i lewicowych publicystów, zaangażowanych społecznie artystów, zwyczajnych obywateli, Polaków i Rosjan. Jak potoczą się wydarzenia? Czy będziemy mogli liczyć na sąsiadów i sojuszników?
Czy tym razem uda się nam zsiąść z diabelskiego młyna historii?
***
Słuchowisko radiowe "Diabelski młyn", oparte na sztuce Artura Pałygi
Reżyseria: Paweł Łysak
Występują: Paulina Holtz, Olga Sawicka, Marta Ścisłowicz, Andrzej Mastalerz, Jacek Beler, Michał Napiątek
Muzyka na żywo w wykonaniu: Jerzy Mazzoll/Sławek Janicki/Qba Janicki.
Słuchowisko będzie transmitowane na antenie Programu 2 Polskiego Radia.
**?
Po słuchowisku, o godz. 19.00, odbędzie się debata prowadzona przez Grzegorz Ślubowskiego.
Udział wezmą: prof. Włodzimierz Marciniak (PAN), Olaf Osica (dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich) oraz Jerzy Czech (tłumacz).
***
Artur Pałyga (ur. w 1971 roku)
Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego sztuki dwukrotnie zdobyły grand prix festiwalu Raport w Gdyni ("Żyd" w reż. Roberta Talarczyka w 2008, "Wszystkie rodzaje śmierci" w reż. Pawła Passiniego w 2009)oraz zwyciężały w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ("Ostatni taki ojciec" w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego i "Nieskończona historia" w reżyserii Piotra Cieplaka). W 2013 roku zdobył Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną za dramat "W środku słońca gromadzi się popiół". Jego sztuki tłumaczono na niemiecki, angielski, rumuński, węgierski, kataloński.
23 listopada, Scena Mała, godz. 18.00, wstęp 5 zł