Artykuły

Niemodne wartości

Rafał Sabara przygotował na Sce­nie Miniatura adaptację jednej z najgłośniejszych polskich powie­ści ostatnich lat - "Pod Mocnym Aniołem" Jerzego Pilcha.

Bełkotała rzeka, szumiały drzewa, góry nieporuszone waszymi sło­wami i oddechami stały, a nad wszystkim, wzdłuż i wszerz wszystkie­go był gwiazdozbiór Mocnego Anioła (...). Siedem gwiazd znaczyło jego roz­chwianą sylwetkę, trzy głowę odchylo­ną, cztery na tył głowy zsunięty kape­lusz, pięć jasnych gwiazd rysowało unie­sione ramię, dziewięć wyznaczało skrzy­dła, a dziesięć płomiennych jak pomarańczówka tworzyło butelkę przytknię­tą do spragnionych i zaznaczonych bardzo ciemną gwiazdą ust. Pod jego stopami Centaur, Wąż Wodny i Waga, po prawicy: Lew, Wolarz i Panna, po le­wicy: Lutnia, ponad nim: CIEMNOŚCI".

Gwiazdozbiór Mocnego Anioła, jak widać w powyż­szym fragmencie, to gwiaz­dozbiór, pod którym rodzą się alkoholicy. Tak jak boha­ter powieści Pilcha - Juruś. Juruś jest pijakiem, właśnie trafił po raz osiemnasty na oddział deliryków. Jest też intelektualistą i erudytą w dziedzinie picia (świadczy o tym roz­dział 13. książki, zawierający cytaty na ów temat od Biblii po Joyce'a). Juruś po­trafi o piciu mówić pięknie, bronić go i atakować. Na oddziale dla deliryków spotyka ludzi, którzy nie potrafili przy­stosować się do rzeczywistości: profeso­ra, studenta, fryzjera...

Powieść Pilcha sprzedała się w stu ty­siącach egzemplarzy. Dostała nagrodę NIKE i wygrała (ex aequo z "Sąsiada­mi" Grossa) towarzyszący jej plebiscyt czytelników. Jedno z uzasadnień brzmia­ło: "Zakup tej książki zleciła mi znajo­ma, gdy wybierałam się do Krakowa. Otworzyłam ją od niechcenia, gdy zmę­czona bieganiem po księgarniach usia­dłam pod Sukiennicami. Nic już tego dnia w Krakowie nie zobaczyłam. Nie żałuję".

Spektakl Rafała Sabary nosi podtytuł "Wieczorne społeczeństwo". - To wie­czorne społeczeństwo zbuntowanych, przegranych, pijanych, chorych, samot­nych... Ale jednocześnie galeria dziwa­ków, którzy budzą naszą sympatię. Każ­da z tych postaci uosabia jakąś wartość, ale każda z tych wartości jest w dzisiej­szym świecie niemodna - tłumaczy re­żyser.

Powieści Jerzego Pilcha były już adap­towane dla filmu ("Spis cudzołożnic" w reżyserii Jerzego Stuhra) czy Teatru Telewizji ("Monolog z lisiej ja­my" w reżyserii Jerzego Krysiaka, z Bogusławem Lindą w roli głównej). W krakow­skich teatrach jeszcze Pilcha nie było. W piątek (następne spektakle w sobotę i niedzie­lę) okaże się, jak przyjmą te­atralną wersję książki liczni wielbiciele "Mocnego Anioła" i jego autora.

W roli Jurusia zobaczymy Feliksa Szajnerta. Oprócz niego wystąpią - większość aktorów gra po kilka ról - Joanna Mastalerz (Kobie­ta w żółtej sukience, idealna miłość Ju­rusia), Urszula Popiel (Fanny Kapelmajster), Rafał Dziwisz (Szymon Sama Do­broć), Jerzy Światłoń (Kolumb Odkryw­ca), Sławomir Rokita (Przodownik Pra­cy), Marcin Kuźmiński (Don Juan de Ziobro), Krzysztof Jędrysek (Doktor Granada).

Narodowa spirytiada

"Pod Mocnym Aniołem" to naj­głośniejsza książka Jerzego Pilcha, nagrodzona w 2001 roku literacką nagrodą NIKE.

"Powieść Pilcha wpisuje się w na­rodową spirytiadę polskiej literatu­ry o piciu. Pilch po mistrzowsku gra z tradycją powieści pijackiej, dowo­dząc, jak autokreacja alkoholika bliższa jest opo­wiadaniu siebie przez pisarza. W ten sposób powieść Pilcha staje się aktem wiary w lite­raturę. Wspaniały styl deliryczno-barokowy oddaje doświadczenie uza­leżnienia, wykluczenia, samotności i pokonywania jej przez miłość. Po­wieść Pilcha otwiera na myślenie o nowych zadaniach literatury jako poznania i terapii. Jego pisarstwo da­rzy radością pisania/czytania" - na­pisano w werdykcie jury NIKE, od­czytanym przez prof. Marię Janion.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji