Artykuły

Łódź. Nowa riksza na Piotrkowskiej czyli "Wyzysk kolonialny"

We wtorek (18 listopada) po ul. Piotrkowskiej poruszała się wyjątkowa riksza. Kolorowy pojazd ze świecącym napisem "Wyzysk kolonialny" prowadził reżyser Wojtek Ziemilski.

W projekcie "Wyzysk kolonialny" Ziemilski nawiązał do płaskorzeźby Władysława Strzemińskiego, którą zniszczono jeszcze przed oficjalną prezentacją. Wyrzucony z ASP malarz stworzył płaskorzeźbę w kawiarni, w miejscu której dziś znajduje się Hortex. Płaskorzeźba zatytułowana "Wyzysk kolonialny" przedstawiała pracowników afrykańskich plantacji kawy uginających się pod ciężarem worków z zebranymi ziarnami. Pracę nakazano skuć.

- Zafascynował mnie pomysł wprowadzenia w funkcjonujący świat elementów, które już w nim istnieją, ale mają do niego dystans czy wręcz go krytykują - tłumaczy Ziemilski, który niegdyś sam dorabiał sobie jako rikszarz.

Każdy, kto zdecydował się na podróż z artystą, mógł z nim porozmawiać na dowolny temat. Artysta unikał jedynie dyskusji o sytuacji, w której znalazł się wraz z pasażerem.

- Spodziewałem się, że przyciągnięcie ludzi do rikszy będzie bardziej problematyczne. Okazało się jednak, że pojazd intryguje ludzi. Część osób zdecydowała się na podróż, aby sprawdzić, o co w ogóle chodzi - mówi Ziemilski.

Przez trzy pierwsze godziny artysta zrealizował 11 kursów. Niektórzy wsiadali do rikszy z ciekawości, inni tylko po to, aby dostać się w konkretne miejsce. Pojawiły się także osoby, które wcześniej wiedziały o akcji i na Piotrkowską przyszły właśnie po to, aby wziąć w niej udział.

Pasażerowie chętnie rozmawiali z Ziemilskim. - Wiozłem licealistkę, która zastanawiała się, jakie studia wybrać. Była też baletnica wątpiąca w to, czy powinna dalej tańczyć. Sami rikszarze również okazali się sympatyczni i bezproblemowi - mówi Ziemilski.

"Wyzysk kolonialny" to część wydarzenia "Awangarda i socrealizm", które zostało zorganizowane z okazji 65-lecia Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka. Więcej o imprezie przeczytasz tutaj.

Projekt rikszy przygotował Łukasz Zbieranowski z łódzkiego studia graficznego Fajne Chłopaki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji