Artykuły

Katowice. Remigiusz Brzyk z Laurem Konrada

Remigiusz Brzyk zdobył Laur Konrada, główną nagrodę XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach. Dostał ją za reżyserię spektaklu "Koń, kobieta i kanarek" przygotowanego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Laur Konrada nawiązuje do postaci wybitnego reżysera Konrada Swinarskiego. Tegoroczny konkurs odbył się po raz pierwszy w zmienionej formule. Zrezygnowano z ograniczenia wiekowego reżyserów, a dotychczasowi zdobywcy Lauru mogli wziąć udział w konkursie po raz kolejny.

O tym, kto zdobędzie Laur Konrada, decyduje pięcioosobowe jury. Jego członkowie wręczają reżyserowi, którego spektakl oceniają najwyżej, sakiewki z 10 tys. zł. Zwycięża ten, który otrzyma najwięcej sakiewek.

Remigiusz Brzyk otrzymał sakiewki od aktorki teatralnej i filmowej Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, profesora, badacza i krytyka teatralnego Oktaviana Saiu oraz poety, prozaika, tłumacza i felietonisty Ignacego Karpowicza. Uzasadniając swój wybór Karpowicz wskazał, że przedstawienie Brzyka to "skromna, ostentacyjnie staroświecka, niewspółczesna - jeśli idzie o sposób realizacji - opowieść, która ujmuje lekkością i wyrazistością".

- Kostium regionalny - patriarchalna rodzina górników - jest właściwie nieistotny. Takie historie dzieją się wszędzie i codziennie. Przywołane w sztuce miasto S. mogłoby być Sopotem i Sarajewem. Przenosimy się do świata, który jest wypełniony różnymi rodzajami przemocy, także, czy może zwłaszcza, tej oczywistej, niefizycznej - mówił Karpowicz.

- Bohaterka, która nie chce urodzić dziecka, musi skonfrontować się ze swoim mężem, rodziną, sąsiadami, księdzem. Takie zderzenie wartości mogłoby się skończyć tanią katastrofą, tymczasem Remigiusz Brzyk i Tomasz Śpiewak jej uniknęli. Pokazują, że najpiękniejszą wolnością jest zaakceptowanie wolności drugiego człowieka, zwłaszcza gdy fundamentalnie nie zgadzamy się z jego wyborami. (...) Piękna i gorzka lekcja - zaakcentował pisarz.

- Ten spektakl mówił o naszej osobistej wolności, o mnie, że mam wolną wolę i mam prawo wybierać jako wolny człowiek swój sposób na życie. To takie skromne, cichutkie powiedzenie przez główną aktorkę tego spektaklu cichutkiego "nie"... (...) Na szczęście mówiła to cicho, ale stanowczo i dopięła swego. To bardzo mądre przesłanie, że wbrew opiniom szerokim można ochronić swoją wolność - dodała Budzisz-Krzyżanowska.

Pozostali jurorzy - reżyser oraz wieloletni dyrektor artystyczny i naczelny TR Warszawa Grzegorz Jarzyna, a także reżyser, aktor, scenarzysta, dramaturg i dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach Robert Talarczyk - przekazali swoje mieszki Radosławowi Rychcikowi za "Dziady" przygotowane w Teatrze Nowym w Poznaniu. O swoim uznaniu dla "Dziadów" mówili też w swoich laudacjach Karpowicz i Budzisz-Krzyżanowska.

Konkursowe przedstawienia pokazali w ostatnim tygodniu w Katowicach również: Jan Klata "Termopile polskie" (Teatr Polski we Wrocławiu), Marcin Liber "Wesele" (Teatr Polski w Bydgoszczy) oraz Ewelina Marciniak "Skąpiec" (również Teatr Polski w Bydgoszczy).

Ewelina Marciniak otrzymała nagrodę publiczności w wysokości 10 tys. zł (ufundowaną przez samorząd woj. śląskiego). Nagroda dla najlepszego aktora festiwalu - nagroda specjalna Dziennika Teatralnego - trafiła do Mariusza Zaniewskiego za rolę w "Dziadach" Radosława Rychcika. Rychcik otrzymał nagrodę dziennikarzy - "za udaną próbę desakralizacji tekstu Adama Mickiewicza".

Czterech reżyserów, ubiegających się o Laur Konrada w tegorocznej edycji, było już laureatami tej nagrody w przeszłości.

Pierwsza edycja Interpretacji odbyła się w 1998 r. Od tego czasu festiwal odbywał się co roku, z jedną przerwą. Laur Konrada przyznano 13 razy, dwie edycje nie przyniosły rozstrzygnięcia. Tegoroczna edycja była pierwszą prowadzoną przez nową dyrektor artystyczną Katarzynę Janowską; wcześniej przez lata festiwal prowadził twórca jego formuły Jacek Sieradzki. Janowska w sobotę podała m.in., że wszystkie wydarzenia tegorocznych "Interpretacji" przyciągnęły ponad 5 tys. widzów.

Dotychczasowi laureaci Lauru Konrada to Anna Augustynowicz, Grzegorz Jarzyna, Remigiusz Brzyk, Wojciech Smarzowski, Krzysztof Warlikowski, Przemysław Wojcieszek, Maja Kleczewska, Mariusz Grzegorzek, Iwona Kempa, Jan Klata, Radosław Rychcik, Marcin Liber i Monika Strzępka.

Koszt festiwalu w większej części pokrywa samorząd Katowic, który wraz z Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek jest jego organizatorem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji