Artykuły

Wrocław. Więzienna sztuka w Galerii ImpArt

Biuro Impart zaprasza 14 listopada o godz. 18.30 do Galerii ImpArt na wernisaż niezwykłej wystawy prac plastycznych oraz pokazy filmowe wybranych scen ze spektakli więziennych, które są zwieńczeniem kolejnego etapu programu terapeutyczno-artystycznego "Protezownia" realizowanego w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu.

Program PROTEZOWNIA jest rozwijany w Zakładzie Karnym nr 1 od 2009 roku, twórcami teatru są aktorka Elżbieta Golińska i historyk sztuki Marek Tybur. Przez 5 lat zrealizowanych zostało 15 spektakli (m.in. "Stacyjka Satie", "Szymborska", "Poławiacze deszczu", "Ogród", "Próba Orkiestry", "Ślepcy" czy "Stary klaun" - na zdjęciu)), w grupach kobiecej i męskiej (ok. 150 uczestników), prezentowanych w Zakładzie Karnym i poza nim, dla współwięźniów i gości z zewnątrz, a także dla rodzin osadzonych.

Skazani - aktorzy intensywnie pracowali nad sobą i sposobami wyrażania siebie, biorąc udział w warsztatach teatralnych o charakterze terapeutycznym (terapia poprzez teatr). Działanie końcowe, jakim jest zrealizowanie spektaklu, okazuje się atrybutem, który pozwala bardziej zintegrować środowisko Zakładu Karnego z otoczeniem, w świadomości którego istnieje nieprzychylny stereotyp osadzonego.

Głównym celem zajęć plastycznych, które również są częścią programu, jest dokonanie za pomocą sztuki zmian w sferze psychologicznej i społecznej osadzonych. Poprzez udział w szeregu działań o charakterze artystyczno-profilaktycznym i terapeutycznym, otrzymują oni istotne wsparcie w procesie resocjalizacji. Zajęcia teoretyczne i ćwiczenia prowadzą do rozbudzenia potrzeby realizacji własnej osobowości, emocji i postaw w formie dzieł plastycznych, głównie za pomocą metafor i symboli.

Walor terapeutyczny przedsięwzięcia został wzbogacony elementami edukacji artystycznej - w więzieniu odbywają się także zajęcia z historii sztuki, muzyczne, teatralne, pantomimiczne czy taneczne - wszystkie prowadzone przez profesjonalnych artystów: aktorów, plastyków, muzyków, historyków sztuki.

Beneficjenci programu, dzięki wyzwoleniu aktywności twórczej i rozbudzeniu ciekawości poznawczej, wykonują olbrzymią pracę, która korzystnie wpływa na ich społeczną adaptację. Projekt ten, pomyślany jako działanie długotrwałe i jedyne w swoim rodzaju, odbywa się na terenie dzielnicy Nadodrze i stanie się elementem programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji