Artykuły

Krzysztof Penderecki: lubię wracać do Lwowa

- Lubię wracać do Lwowa z moją muzyką - mówi Krzysztof Penderecki, który na Festiwalu "Odkrywamy Paderewskiego" poprowadzi orkiestrę podczas wykonania "Credo". Festiwal odbywać się będzie od 14 do 18 listopada we Lwowie.

- Zaproszono mnie na festiwal z "Credo". Nawet się zdziwiłem, bo już raz wykonywaliśmy ten utwór we Lwowie. Wolałbym przedstawić jakąś moją nowszą kompozycję, ale widocznie "Credo" zapadło tam jakoś w pamięci, bo organizatorzy o nie poprosili - powiedział Krzysztof Penderecki (na zdjęciu).

- Tak więc po raz trzeci poprowadzę orkiestrę w Lwowie. Pierwszy raz dawaliśmy koncert kilkanaście lat temu w polskiej katedrze - wspominał kompozytor.

Właśnie jako wydarzenie Festiwalu zapowiadają organizatorzy projekt "Od Paderewskiego do Pendereckiego". 16 listopada na scenie Lwowskiej Opery spotkają się dwaj mistrzowie współczesnej sztuki muzycznej: polskiej i ukraińskiej. Zostanie wykonane "Credo" pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego; maestro poprowadzi orkiestrę z towarzyszeniem Chóru "Dumka", Dziecięcego Chóru "Radunica" oraz orkiestry "INSO-Lwów" i polskich solistów. Z kolei Myroslaw Skoryk zaprezentuje premiery dwóch utworów: Koncertu na skrzypce z orkiestrą ?9 i altówki z orkiestrą, razem z solistami z Niemiec i Szwajcarii.

- Jeśli chodzi o Paderewskiego mam skojarzenia bardziej polityczne niż muzyczne. Był bardzo wybitnym pianistą swojej epoki, znanym i cenionym, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, był wielkim mężem stanu i był też kompozytorem - podkreślił prof. Penderecki. Moja muzyka jednak jest zupełnie inna, ale spotykamy się podczas festiwalu w jednym projekcie - dodał.

- Dyryguję swoje utwory w różnych miejscach na świecie. Niedawno wróciłem z Ameryki Południowej, 9 listopada miałem koncert i prezentację mojego nowego utworu w Brukseli. Zawsze się cieszę, gdy moja muzyka znajduje w różnych stronach świata swoje miejsce - podkreśla maestro.

- Są jednak miejsca, do których szczególnie chętnie wracam. I takim miejscem jest Lwów - zaznacza w rozmowie z PAP kompozytor. - Wiążą mnie z tym miastem wspomnienia rodzinne; mój dziadek studiował we Lwowie, mieszkał tam jeden z moich wujów, a ja jako mały chłopiec jeździłem do Lwowa z mamą na wakacje.

Podczas koncertu 16 listopada już po raz trzeci odbędzie się wręczenie Wyróżnienia "Paderewski" Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego. Wręczone zostaną także medale Lwowskiej Rady Obwodowej, które symbolicznie dają świadectwo pojednaniu dwóch kultur.

Jak poinformowała Katarzyna Renes z Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. I. J. Paderewskiego, organizatora trzeciej już edycji festiwalu, rozpocznie się on w Filharmonii Lwowskiej koncertem muzyki symfonicznej ukraińskich kompozytorów pierwszej połowy XX stulecia - Lewka Rewuckiego, Wiktora Kosenko i Borysa Latoszyńskiego.

- Trzej mistrzowie, którzy potężnie wpłynęli na formowanie się narodowej symfonicznej szkoły pierwszej połowy XX stulecia, okazali się powiązani z miejscem, które wybitny polski muzyk Ignacy Jan Paderewski, uważał za swoje rodzinne - zaznaczają organizatorzy w materiałach towarzyszących festiwalowi.

Ukraińska muzyka - czyli Heroiczna uwertura Kosenki, Koncert na fortepian z orkiestrą Rewuckiego oraz Symfonia Latoszyńskiego - zabrzmią w wykonaniu Akademickiej Symfonicznej Orkiestry Filharmonii Lwowskiej pod batutą jej głównego dyrygenta Illi Stupiela, a solistą będzie znakomity pianista lwowski Jozef Yermin.

"Epoka poetów i wirtuozów - Chopin, Liszt, Paderewski", pod takim tytułem odbędzie się 15 listopada wieczór muzyki fortepianowej. Prezentowany w trakcie koncertu program jednoczy kluczowe utwory dla repertuaru Paderewskiego, jako pianisty i kompozytora.

- Usłyszymy utwory Chopina, których idee kontynuował i rozwijał nie tylko duchowo, ale i praktycznie - jako redaktor i popularyzator; muzykę Liszta, który w wyobrażeniach współczesnych, odpowiadał pianiście wirtuozerią wykonania, jak i oczywiście, samego Paderewskiego, którego styl twórczości badacze charakteryzują jako przejściowy pomiędzy romantyzmem XIX w. i modernizmem XX w. - zaznaczają organizatorzy.

Soliści wieczoru - lwowska pianistka, dyrektor artystyczna Festiwalu "Odkrywamy Paderewskiego", Marianna Humetska i znakomity wirtuoz Karol Radziwonowicz, obok solowego programu wykonają na scenie Lwowskiej Filharmonii także utwory na cztery ręce, w tym - "Tatrzański album" Paderewskiego.

Kolejne wydarzenia Festiwalu staną się "przypomnieniem bogatej gamy zainteresowań artystycznych Paderewskiego, jak i jego otwartość i gotowość do eksperymentowania, które były i są bliskie artystycznemu środowisku Lwowa". W Galerii MO "Dzyga" 17 listopada drohobycki teatr "Alter" zaprezentuje utwór "Scenariusz dla trzech aktorów" Bogusława Schaeffera - urodzonego we Lwowie polskiego muzykologa, kompozytora i dramaturga.

Festiwal zakończy koncert lidera polskiej jazzowej sceny, pianisty Leszka Możdżera we Lwowskiej Filharmonii Obwodowej. Laureat nagrody muzycznej Fryderyk, inicjator oryginalnych projektów muzycznych lubi mawiać: "Mam pewien plan: być wszechstronnym muzykiem i rozwijać się we wszystkich kierunkach". I w tym jest on bezsprzecznie podobny do swego współrodaka, starszego o więcej niż 100 lat - Ignacego Jana Paderewskiego - zaznaczają organizatorzy festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal "Odkrywamy Paderewskiego" we Lwowie to wydarzenie muzyczne organizowane od 2012 roku z inicjatywy Polsko-Ukraińskiej Fundacji im. I. J. Paderewskiego. Twórczość patrona Festiwalu stanowi wyjątkowe połączenie polskiej i ukraińskiej kultury.

Ignacy Jan Paderewski urodzony w Kuryłówce na Podolu w 1860 r. - mocno związany z Warszawą i Mazowszem - słynny pianista, kompozytor, polski działacz niepodległościowy i polityk jest ciągle mało znany na Ukrainie. Idea stworzenia wydarzenia artystycznego, związanego z postacią Ignacego Jana Paderewskiego służy - w intencji jego animatorów - jako pretekst do owocnego wzbogacenia kulturowego pomiędzy oboma krajami.

Patronat nad Festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.paderewski.eu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji