Artykuły

Warszawa. Henri Michaux w Narodowym

12 grudnia o g. 19 na Scenie Studio Teatru Narodowego odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu liryka. reaktywacje - Twarz o zagubionych ustach Henri Michaux w reż. Anny Trojanowskiej.

Czytają: Jerzy Radziwiłowicz, Waldemar Barwiński (gościnnie), Marcin Hycnar (gościnnie). Ceny biletów - 12 zł.

Henri Michaux, urodzony w Belgii w 1899 roku, zaczął pisać w Paryżu w latach dwudziestych, m.in. pod wpływem lektury Lautréamonte. Zbuntowany przeciw swojej epoce, obrońca samotności i indywidualności, stał się w końcu profetą przewidującym okrucieństwo, której Europa miała niebawem doświadczyć. Na rok przed wybuchem II wojny napisał: "wypowiedziałem bitwę sam, kiedy Europa jeszcze się wahała, i wyruszyłem jako smok przeciw złym siłom". Twórca niezwykłego bohatera, Pana Piórko, pośrednio dobrze znanego polskiemu czytelnikowi, ponieważ posłużył Zbigniewowi Herbertowi jako inspiracja do stworzenia postaci Pana Cogito. Łagodny Pan Piórko styka się na każdym kroku z absurdalną nie wiadomo skąd pochodzącą wrogością. Poematy liryczne, poematy prozą i bajki Michaux przełamywały przyjęte formy literackie i językowe.

Anna Trojanowska, urodzona w 1971 roku w Warszawie, skończyła polonistykę na UW i reżyserię w PWST w Krakowie. Spektakle: Bliźnięta z Wenecji Goldoniego w Teatrze Dramatycznym, Ja, Ferdydurke wg Gombrowicza (Teatr Studyjny w Łodzi, Teatr Nowy w Łodzi - nagroda krytyki Festiwalu w Kłodzku), Ubu król Jarry'ego (Klub Stodoła), Dzień dobry i do widzenia Fugarda (Teatr Sytuacji w Krakowie), Idiota wg Dostojewskiego (Teatr Bückleina w Krakowie), Panna Julia Strindberga (Teatr Żeromskiego w Kielcach), Nasi Sztukator i Trojanowskiej (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), Surwiwal Burzyńskiej (Teatr Ludowy).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji