Artykuły

Olsztyn. Teatr wiejski w mieście

"Wielogłos miejski" to wspólna inicjatywa Teatru Wiejskiego Węgajty i olsztyńskiej Galerii BWA. Spektakle, przedstawienia uliczne i warsztaty mają zaktywizować kulturalnie mieszkańców Olsztyna jesienią.

"Wielogłos" to nazwa nowego spektaklu Teatru Węgajty w reżyserii Wacława Sobaszka. - Wychodzimy naprzeciw aktualnym tematom i aktualnej atmosferze - mówi szef artystyczny teatru. - Jak sama nazwa wskazuje, "Wielogłos" zawiera cały szereg wątków, jednak wszystkie one ogniskują się wokół ważnych wydarzeń: od spalenia warszawskiej Tęczy do dramatycznych wydarzeń na Majdanie i rozpoczęcia wojny w Ukrainie.

Chcieliśmy oddać poczucie niepokoju i zagrożenia, którego wcześniej nikt się nie spodziewał.

Spektakl to jednak tylko przyczynek do większej, wielogłosowej właśnie akcji artystycznej, która ma kulturalnie zaktywizować olsztynian. - "Wielogłos - sztuka niewykluczania" to hasło programowe tegorocznej Wioski Teatralnej w Węgajtach - mówi Wacław Sobaszek. - Zaproponowaliśmy jej przedłużenie jesienne w Olsztynie. Od paru lat zachodzi wyraźny proces budzenia się przestrzeni miejskiej. Miasto uzyskuje autonomię, staje się jak- by państwem w państwie, tworzy niezależną kulturę. Czemu by nie zapytać o nią w Olsztynie?

Olsztyn: miasto pogranicza

Pytać artyści będą na różne sposoby. Ma być przede wszystkim wielogłosowo i pogranicznie. Nie chodzi tylko o pogranicze różnych sztuk oraz pogranicze przestrzeni olsztyńskiej i podolsztyńskiej, ale także pogranicze polsko-niemieckie. - Chcemy kontynuować projekt "Olsztyn - Dortmund. Dwa Ogrody" - precyzuje Wacław Sobaszek.

W związku z tym obok spektaklu odbędą się warsztaty plastyczne w Galerii BWA, które poprowadzi Wojciech Kostrzewa, stypendysta berlińskiego Uniwersytetu Sztuki. O swojej nowej książce "Zamęt" opowie berlińsko-szczeciński autor Krzysztof Niewrzęda, twórca napisanej na podstawie młodzieżowego slangu powieści eseistycznej "Zamęt". Całości dopełni występ Multimedialnej Opery Miejskiej, podczas którego zaprezentuje się zespól z Zagłębia Ruhry.

Na ulicach będzie kolorowo

Przede wszystkim jednak artyści chcą wyjść ze sztuką do ludzi. "Miasto w drodze" to cykl performance'ów, happeningów i artystycznych instalacji, jakie zaprezentują na ulicach Olsztyna podczas spaceru z publicznością.

- Chcemy odwiedzić kulturowo aktywne, niezależne przestrzenie Olsztyna - mówi Wacław Sobaszek. - Zaczniemy pod Galerią BWA, na pewno zawitamy na Zatorze oraz w okolice Liceum Plastycznego, a celem, do którego będziemy zmierzali, jest pracownia Anny Wrońskiej na Wydziale Sztuk Pięknych UWM.

"Wielogłos miejski" potrwa od czwartku do niedzieli.

***

Szczegółowy program

6.11, godz. 18, sala BWA w Olsztynie - spektakl "Wielogłos"

7.11, godz. 17, sala BWA w Olsztynie - spotkanie z berlińsko-szczecińskim autorem Krzysztofem Niewrzędą, pokaz dokumentacji performance'u "Bystry tłum"

8.11, godz. 16-21, na ulicach Olsztyna - cykl performance'ów "Miasto w drodze"

8.11, godz. 17, sala Liceum Plastycznego w Olsztynie - "Echo i narcyzy" w wykonaniu Multimedialnej Opery Miejskiej 9-ll, godz. 11 - Galeria BWA, warsztaty rysunku

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji