Artykuły

Toruń. Thomas Bernhard w Teatrze Horzycy

Teatr Horzycy zaprasza 3 grudnia na drugą w tym sezonie premierę. Obejrzymy "Komedianta" Thomasa Bernharda [na zdjęciu], który opowiada o szmirowatym spektaklu przygotowanym przez przekonanego o własnej wielkości aktora.

O czym jest "Komediant" Thomasa Bernharda? Lichy aktor Bruscon podróżuje po kraju ze spektaklem, w którym występuje jako Juliusz Cezar, Napoleon, Churchill, Einstein, Hitler, Madame Curie. Zmierza się z zatem z największymi postaciami w dziejach ludzkości. Zastajemy go w sali tanecznej prowincjonalnego miasteczka Utzbach w czasie przygotowań do wieczornego przedstawienia. Bruscon uważa się za wielkiego i profesjonalnego artystę dramatycznego, więc ma wysokie wymagania zarówno w stosunku do siebie, jak i otoczenia. Przedstawienie musi być przygotowane perfekcyjnie. Bruscon nie toleruje zatem nieudolności syna, ignorancji córki i żony, która doszukuje się w swoim ciele coraz to nowych usterek i chorób. Szmirus nie uznaje żadnych kompromisów w sztuce. "Austriacki pisarz Thomas Bernhard w prowokującym stylu zmusza nas do postawienia sobie ważnych i trudnych pytań. Czy Bruscon jest nieszczęśliwym megalomanem czy niedocenionym geniuszem? Czy jest chorym samotnikiem czy przenikliwym diagnostą?" - uważa autor internetowej notki o najnowszym spektaklu Horzycy.

"Komedianta" na polskich scenach wystawiał do tej pory Teatr Współczesny w Warszawie (1990) i Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (2002). W tym pierwszym spektaklu w rolę Bruscona wcielił się znakomity Tadeusz Łomnicki. Najnowsza inscenizacja sztuki austriackiego pisarza jest dziełem Michała Kotańskiego, młodego krakowskiego reżysera. Scenografię do spektaklu opracował Paweł Walicki, artysta-plastyk związany z Teatrem Wielkim w Warszawie. Muzykę skomponowali jazzmani: saksofonista Tomasz Duda i klarnecista Michał Górczyński. Występują: Marek Milczarczyk (Bruscon), Teresa Stępień-Nowicka (pani Bruscon), Michał Marek Ubysz (właściciel gospody), Ewa Pietras (żona właściciela gospody), Sara (Mirosława Sobik) i Ferruccio (Tomasz Mycan).

Premierowy spektakl rozpocznie się o godz. 19 w sobotę. Bilety: 20 i 15 zł (ulgowy).

Thomas Bernhard urodził się w 1931 roku w Austrii. Wierzył, że jego naród nie odpokutował winy za udział w drugiej wojnie światowej po stronie nazistów. Jego rodacy nieustannie mu to wypominali, nazywając go nawet zdrajcą. Dlatego w swoim testamencie zabronił publikacji i wystawiania swoich dzieł w Austrii do 2059 roku. Opublikował 18 powieści i tyleż samo dramatów. Do jego najważniejszych powieści należą: "Autobiografia", "Mróz", "Wymazywanie", "Wzburzenie", "Korekta", a z dzieł dramaturgicznych wymienić należy "Naprawiacza świata" i "Plac Bohaterów". Zmarł w 1989 roku. Mocą testamentu zabronił publikacji i wystawiania swoich sztuk w Austrii aż do 2059 roku. Twórczość Thomasa Bernharda znana jest w Polsce głównie za sprawą głośnych spektakli Krystiana Lupy. Reżyser ten przeniósł na scenę nie tylko część dramatów austriackiego outsidera, ale także zaadaptował część prozy, np. powieść "Kalkwerk".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji