Artykuły

Warszawa. "Umarła klasa" w TR Warszawa

30 lat po premierze "Umarłej klasy" i w 15. rocznicę śmierci Tadeusza Kantora, 8 grudnia o g. 19 w TR Warszawa odbędzie się pokaz jedynej filmowej, integralnej rekonstrukcji spektaklu opartej na Partyturze "Umarłej klasy". Gościem pokazu bedzie Lech Stangret, aktor Teatru Cricot 2. Wstęp wolny.

Powiedzieć o Kantorze, że należy on do grona najwybitniejszych artystów polskich drugiej połowy dwudziestego wieku, to powiedzieć niewiele. Dla sztuki polskiej jest on tym, kim dla sztuki niemieckiej jest Joseph Beuys, a dla amerykańskiej Andy Warhol. Twórca zupełnie osobnej wizji teatru, aktywny uczestnik neoawangardowych rewolucji, oryginalny teoretyk, innowator głęboko osadzony w tradycji, malarz antymalarski, happener-heretyk, ironiczny konceptualista - to tylko niektóre z jego licznych wizerunków. Poza tym wszystkim, był Kantor niestrudzonym animatorem artystycznego życia w powojennej Polsce, jedną z jego głównych sił napędowych. O jego wielkości nie tyle decyduje jego twórczość, ile on sam pojęty jako całość, jako swego rodzaju Gesamtkunstwerk, na który składa się jego sztuka, jego teoria i jego życie.

W 1974 roku w Krzysztoforach w Krakowie Tadeusz Kantor rozpoczął próby do spektaklu "Umarła klasa". W ciągu kilku miesięcy powstał spektakl, który okazał się najważniejszym w jego twórczości. Dzieło totalne, które zapragnęli obejrzeć widzowie niemal całego świata. Spektakl niosący niespotykany dotąd uniwersalny przekaz odbierali widzowie różnych kultur i doświadczeń historycznych.

Prezentowana po raz pierwszy w Polsce wersja jest próbą rekonstrukcji spektaklu opartej na Partyturze spektaklu (Tadeusz Kantor Pisma: Teatr Śmierci - Teksty z lat 1975 - 1984, tom II, Ossolineum, Cricoteka, Wrocław 2004)

Powstała dzięki odnalezionym fragmentom zapisów video pochodzących z kilku spektakli, prezentowanych w różnych miejscach na przestrzeni kilkunastu lat.

Realizacja: Change Performing Arts, Mediolan, współpraca: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Kraków, CRT Artificio, Mediolan. Opracowanie: Anna Halczak i Franco Laera.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji