Artykuły

Kraków. Wysyp premier i spotkań

Przed nami wysyp teatralnych premier. W Łaźni Nowej "Quo vadis" teatru Montownia, na Scenie na Sarego Teatru Bagatela "Wydmuszka" Marcina Szczygielskiego, a na Scenie Pod Ratuszem Teatru Ludowego "Miód albo jak chciałam się bzykać z Tomaszem Schimscheinerem" Tomáša Svobody.

"Quo vadis" w Łaźni Nowej

W piątek w Łaźni Nowej teatr Montownia powraca. Po ubiegłorocznej premierze "Trzech muszkieterów" czas na "Quo vadis" wg Henryka Sienkiewicza w adaptacji i reżyserii Rafała Rutkowskiego. "Na scenie nie zabraknie wielu kultowych postaci znanych z lektury i kina, w które wcielą się wyłącznie czterej aktorzy. Szybkie tempo akcji, okraszone ciętym dowcipem, zawrotną prędkość aktorskich metamorfoz podkręcą jeszcze piosenki i muzyka grana na żywo, również w wykonaniu wszechstronnych Montowniaków" - obiecują organizatorzy. Rafat Rutkowski podpytywany o muzykę wyjaśnia: - Są piosenki, ponieważ pomyśleliśmy, że pewnego rodzaju absurd, jaki tu chcemy zaproponować, potrzebuje pewnego odjazdu, a wiadomo, że piosenki są taką formą wypowiedzi daleką od klasycznego teatru i klasycznego "Quo vadis". Jak w tym absurdalnym humorze uda się wyrazić historyczną, kostiumową opowieść o zabarwieniu religijno-melodramatycznym? Wygląda na to, że trzeba się przekonać samemu.

Wydmuszka czy przyjaźń?

W tym tygodniu kolejna nowość w Bagateli. W piątek o godz. 19.15 na Scenie na Sarego odbędzie się premiera "Wydmuszki" Marcina Szczygielskiego w reżyserii Piotra Urbaniaka. - Zawsze szukam takich utworów, które z jednej strony są zabawne i dowcipne, a z drugiej niosą ze sobą jednak głębszą refleksję. Szczygielski to oferuje w sztuce, która zapewne nie jest komedią, ale też bardzo daleko jej do tragedii - wyjaśnia Piotr Urbaniak, reżyser spektaklu.

Cud, miód, Schimscheiner

A dokładniej "Miód albo jak chciałam się bzykać z Tomaszem Schimscheinerem" Tomaśa Svobody. Premiera w czwartek 30 października o godz. 19 na Scenie pod Ratuszem w Teatrze Ludowym. Wbrew tytułowi to nie jest prywatna deklaracja, ale - jak obiecują twórcy - absurdalna czeska komedia. Komedia przeszła próbę ogniową podczas czytania scenicznego i w efekcie widzowie będą mogli oglądać ją jako pełnowymiarowy spektakl. Reżyseria, opracowanie muzyczne i scenografia: Tomaś Svoboda. Na scenie: Iwona Sitkowska, Marcin Stec oraz Tomasz Schimscheiner,

Głupia mąka wariatów

W poniedziałek o godz. 19 w Teatrze Zależnym (ul. Kanonicza 1) Teatr Mumerus przygotował premierę spektaklu "Głupia mąka wariatów" wg tekstów i grafik Brunona Schulza, w reżyserii Wiesława Hołdysa.

"Czas więziony w jej duszy, wystąpił z niej straszliwie rzeczywisty i szedł samopas przez izbę, hałaśliwy, huczący, piekielny, rosnący w jaskrawym milczeniu poranka z głośnego młyna-zegara, jak zła mąka, sypka mąka, głupia mąka wariatów" - pisał w "Sierpniu" Schulz. Teraz ten właśnie cytat przytaczają organizatorzy jako zapowiedź swojego najnowszego spektaklu.

Odpowiedź Swinarskiemu

W PWST w Krakowie trwa konferencja "Odpowiedź Swinarskiemu" organizowana przez Wydział Reżyserii Dramatu. Jeszcze do soboty włącznie można uczestniczyć w zaplanowanych wydarzeniach. W programie: rozmowy, spotkania, projekcja filmu, wystawa oraz czytanie przygotowane przez studentki. Organizatorów zainspirowała konferencja z listopada 2010 roku, która nosiła tytuł "Odpowiedź Stanisławskiemu" (nawiązywała do słynnej wypowiedzi Jerzego Grotowskiego: "Po co pytasz, czy Stanisławski jest znaczący dla nowego teatru? Daj własną Odpowiedź Stanisławskiemu - nie opartą na nieznajomości rzeczy, ale na praktycznym jej poznaniu"). W piątek na scenie 210 o godz. 11 odbędą się rozmowy o "Hamlecie" Konrada Swinarskiego z udziałem Aleksandra Fabisiaka, Zygmunta Józefczakka, Elżbiety Karkoszki, Krystiana Lupy, Anny Polony, Stanisława Radwana i Jerzego Treli. Od godz. 15 czekają nas wystąpienia konferencyjne poświęcone Swinarskiemu. W sobotę o godz. 11 Krzysztof Miklaszewski opowie otzw. krakowskiej szkole aktorskiej, po czym odbędzie się projekcja filmu "Lot" i filmów dokumentalnych TVP. 0 godz. 15 czytanie Ja nie jestem normalnym mieszkańcem tego miasta" przygotowane przez studentki Wydziału Reżyserii Zuzannę Bojdę i Magdę Szpecht (występują: Angelika Kurowska i Jasmine Polak) zakończy konferencję.

Grotowski & Company

W piątek o godz. 19 w Sali Prób Sceny Kameralnej Narodowego Starego Teatru (ul. Starowiślna 21) odbędzie się spotkanie z Ludwikiem Flaszenem (współtwórcą Teatru Laboratorium oraz współpracownikiem Grotowskiego) poświęcone jego książce "Grotowski & Company. Źródła i wariacje", które poprowadzi prof. Dariusz Kosiński. Wstęp wolny.

Teatr w cieniowozie

W niedzielę w godzinach wieczornych w centrum Krakowa (Stare Miasto oraz Kazimierz) odbędzie się akcja Cieniowozu, na którą zaprasza Teatr Figur Kraków w ramach projektu Jest inny świat". W oknach specjalnie przygotowanego tramwaju aktorzy zaprezentują etiudy inspirowane "Bajkami robotów" Stanisława Lema. 0 godz. 19.45 ulicami miasta wyruszy przejazd Cieniowozu na trasie: Mogilska - Lubicz - Basztowa - Dunajewskiego - Podwale - Straszewskiego - Franciszkańska - Dominikańska - św. Gertrudy - Stradomska - Krakowska - Limanowskiego-Starowiślna). Nietypowy happening odbędzie się w ramach kilkumiesięcznego festiwalu cieni, w trakcie którego TFK realizuje spektakle, etiudy, akcje uliczne oraz warsztaty, o oc

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji