Artykuły

Górzno. Seniorzy zrobią przedstawienie

Co to jest teatr? Odpowiedzi na to pytanie były różne. Zapytanym kojarzyły się z dużą salą, widowiskiem, sceną, kotarą, widzami, aktorami, suflerem itp. Zagadnienia te rozpatrywano na warsztatach teatralnych, jakie zorganizowano w Górznie. Seniorzy wspólnie z dziećmi miejscowej szkoły chcą przygotować szekspirowski spektakl teatralny.

Ruszyła realizacja przygotowanego latem pakietu Inicjatyw Lokalnych, w które włączył się tutejszy dom kultury. Przez kilka miesięcy w gminie przeprowadzano diagnozę potrzeb kulturalnych, zgłaszanych przez samych mieszkańców. Odbywała się pod patronatem Narodowego Centrum Kultury, a tematem przewodnim przedsięwzięcia było zachęcenie lokalnej społeczności do określenia jakie działania kulturalne byłyby najchętniej widziane i możliwe do realizacji. Program objął mieszkańców takich wsi jak Miesiączkowo, Zaborowo, Gołkowo oraz samego Górzna. Opracowano 5 projektów, wszystkie zostały pozytywnie ocenione i zaakceptowane przez powołane w tym celu jury, składające się z samych mieszkańców gminy Górzno. Narodowe Centrum Kultury dało pieniądze, w związku z czym w ostatnich dniach sierpnia rozpoczęła się realizacja wszystkich 5 projektów.

Jednym z nich jest program opracowany przez Klub Seniora "Radosna Jesień" z Górzna, nazwano go "Nadeszła chwila, by zagrać u Szekspira". Seniorzy wspólnie z dziećmi miejscowej szkoły chcą przygotować szekspirowski spektakl teatralny. Aby temu zadaniu sprostać, w auli górznieńskiego Zespołu Szkół odbyły się warsztaty teatralne, które poprowadził znawca tematu Adam Radosz z Katowic.

- Spełniam tu rolę eksperta, jednocześnie pomocnika włączającego się w realizację programu. Ma on uruchomić kreatywność, inicjatywę lokalną. W ręce mieszkańców oddaje się możliwość realizacji przedsięwzięć kulturalnych, takich jakich oni sami potrzebują. I tu pojawiły się dwie przestrzenie, wyprawy po kulturę poza miejsce zamieszkania oraz projekty teatralne. Dlatego spotykamy się w Górznie, w szkole. Od trzydziestu lat jestem instruktorem teatralnym, wykładowcą i edukatorem. Dlatego zaproponowałem zrobienie warsztatów reżyserskich dla instruktorów oraz dla wszystkich, którzy chcą się czegoś dowiedzieć o teatrze. Jestem tu od tego, aby opiekować się projektem i jego prawidłową realizacją - powiedział Adam Radosz.

Na spotkanie ze specjalistą od spraw teatralnych stawili się członkowie klubu "Radosna Jesień", dzieci, młodzież, nauczyciele oraz osoby zainteresowane tematem. Zebranym pan Adam opowiedział o zasadach reżyserowania spektaklu teatralnego. Podjęto próbę zdefiniowania pojęcia teatru. Uznano, że jest to wzajemna relacja pomiędzy reżyserem, aktorami i widownią. Przyszli aktorzy, którzy będą tworzyć własne przedstawienie dowiedzieli się w jaki sposób powinni funkcjonować na scenie, by właściwie być odbieranymi przez widza. Po teoretycznym wstępie prowadzący spotkanie zaprosił uczestników do wspólnego koła, gdzie nastąpiła głośna prezentacja imienna wszystkich po kolei. Miał to być pierwszy krok do wzajemnej integracji, potrzebnej kolejnym działaniom grupy.

W ramach realizowanego projektu, oprócz warsztatów w samym Górznie, przewidziany jest także wyjazd uczestników szkolenia do toruńskiego Teatru im. Wilama Horzycy na wybrany spektakl połączony z poznawaniem zakamarków teatralnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji