Artykuły

Szczecin. Prapremiera "Męczenników" w Teatrze Współczesnym

Współczesny nastolatek chce przejść drogę Chrystusa. Co na to matka, szkoła? Anna Augustynowicz wyreżyserowała w Teatrze Współczesnym prapremierę "Męczenników" Mariusa von Mayenburga.

- To jeden z ważniejszych tekstów we współczesnej dramaturgii europejskiej - mówi reżyserka. - Ma klasę literacką i ostrość widzenia rzeczywistości.

Bohaterem "Męczenników" jest nastolatek, który uważa, że pod wpływem Biblii przeżył religijne objawienie i próbuje iść drogą Chrystusa. - Przez kolejne rozmowy na scenie przetacza się konflikt między kreacjonizmem a darwinizmem, problem badań prenatalnych, samotnych matek wychowujących dzieci, sposobu nauczenia religii w szkole, zamiana religii w ideologię - wylicza Augustynowicz. - Mayenburg z właściwym sobie poczuciem humoru zderza poglądy postaci zakotwiczonych w liberalizmie z poglądami młodego fanatyka. Przedstawia społeczność niepokojąco bliską, w której "wyznawcy" zamieniają się w "oprawców". Dziś wobec konfliktu Wschód - Zachód, wobec dyskusji, kto jest lepszym katolikiem, Mayenburg dotyka takich problemów, które stawiając pytanie o Boga konstytuują kondycję człowieka. Każe się zastanowić, skąd się bierze to, co prowadzi do podstaw fundamentalizmu i agresji.

Współpraca z Wałbrzychem

Maria Dąbrowska gra rolę matki: - Jestem samotną matką wychowującą głównego bohatera, który w wyniku różnych potrzeb i braków zaczyna się interesować Biblią. Gram rolę osoby zagubionej, osamotnionej, nie mogącej liczyć na pomoc szkoły, kościoła.

Szczecinianie, którzy chodzą na Festiwal Kontrapunkt mieli okazję zobaczyć "Męczenników" Mariusa von Mayenburga w Berlinie, w reżyserii samego autora sztuki. Premiera odbyła się w 2012 r. w Schaubühne am Lehniner Platz, gdzie pełni on funkcję autora-rezydenta. Polska prapremiera "Męczenników" w reżyserii Anny Augustynowicz to wspólna produkcja Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu (dyrektorem artystycznym tej sceny jest reżyser Piotr Ratajczak ze Szczecina), gdzie zostanie zagrana 24 października.

- To bardzo ożywcze grać z nowymi ludźmi - mówi Filip Perkowski, który gra nauczyciela. - Jeżeli się pracuje cały czas w tym samym w zespole, to tej aktorskiej krwi się nie miesza.

Rozmowa z młodzieżą

Przedstawienia opatrzone są programem edukacyjnym, w ramach którego młodzież szkolna będzie mogła spotkać się z reżyserką przy okazji wybranych prezentacji. - Teatr wyzwala emocje. Ten utwór jest w jakimś sensie prowokacyjnym, ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Prowokuje do myślenia - mówi Anna Augustynowicz. - Być może jest szansą do rozbudzenia chęci rozmowy na temat bycia człowieka w systemie, szkoły, rodziny, społeczeństwa. Warto postawić pytanie o potrzebę szeroko rozumianej duchowości.

Dla Anny Augustynowicz to drugi Mayenburg na scenie. W 2001 r. wystawiła jego "Pasożytów". Przekład "Męczenników" został zamówiony u Elżbiety Ogrodowskiej-Jesionek, autorki tłumaczenia "Pasożytów". Kilka miesięcy temu sztukę opublikował "Dialog".

Bilety na prapremierę "Męczenników" w sobotę w Teatrze Współczesnym o godz. 19 kosztują 40 zł. Tytuł grany jest w piątek przedpremierowo oraz od niedzieli do środy. Bilety 21-33 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji